(ВИДЕО+ФОТО) Говор на телото: Путин газда, Трамп господар, а Вучиќ збунет

Секој што видел само една од фотографиите од средбата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот белоруски колега Александар Лукашенко бил убеден дека сликата зборува повеќе од (руски) зборови.
Двајцата лидери се состанаа во Сочи, каде Лукашенко отпатува за да добие поддршка од Путин по изборите, на кои прогласи победа и со тоа предизвика масовни протести во земјата.
Путин му вети финансиска помош и во принцип го поддржа Лукашенко, но видеото објавено на Твитер од шведскиот дипломат Карл Билд многу елоквентно ги покажало односите меѓу двајцата политичари.
На видеото се гледа како Путина и Лукашенко седат на далечина поради коронавирусот. Телото на Лукашенко е свртено кон Путин, со тупаници свиткани како да го молат, додека рускиот претседател седи потпрен на фотелјата и само повремено гледа кон својот гостин.

„Нивниот начин на седење јасно зборува за положбата на силите на ликовите кои се во таа комуникација“, изјавил за Нова.рс социологот Ратко Божовиќ.
„На едниот му е пријатно, а другиот е извртен, тој се претвори во уво да слуша, сослуша и покслуша. Ние ги читаме само вербалните изјави, а исто така треба да обрнеме внимание на говорот на телото, невербалната комуникација, тишината, сите често кажуваат многу повеќе од зборови. Во овој случај, ни кажува кој е шеф, кој е газда а кој е послушник“, објаснува Божовиќ.

Карл Билд има „око“ за бизарното а тоа неодамна го покажа објавувајќи видео на американскиот претседател Доналд Трамп и српскиот претседател Александар Вучиќ на неговиот профил на Твитер.

На видеото се гледа Вучиќ, видно збунет, додека Трамп најавува дека Србија се согласила да ја премести својата амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим.
Има и фотографија на која претседателот на Србија седи на стол пред Трамп, навален на голема маса, што предизвика и бројни коментари.


„И таа фотографија кажува многу“, вели Божовиќ.
„Од една страна е Трамп, господар на светот, а од друга страна, сме ние, кои треба да го послушаат и да бидеме прифатливи“, вели социологот.
„Сликата зборува повеќе од зборовите. Нивниот говор на тело ги покажува односите меѓу главните ‘играчи’“, вели социологот Божовиќ.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

ПРОБЛЕМИ СО СПИЕЊЕТО: 10. начини да ја победите несоницата

Дали сте од оние кои кога ќе легнат никако не можат да заспијат? Без грижа,  …