(ФОТО) Волшебен мурал во Белград: Го чисти воздухот како 540. дрва – тајната е во БОЈАТА!

Аголот на улиците „Венизелосова“ и „Жорж Клемансо“ во Дорчол во Белград неодамна стана поубав бидејќи е украсен со посебен мурал. Направен е со специјални бои кои го прочистуваат воздухот и менуваат дури 540 дрвја, а уметникот Артез раскажува за Нова.рс како изгледало сè.
Зад ова необично уметничко дело стои Артез, односно Андреј Шикиќ, кој го остави својот потпис на ѕидовите на Берлин, Хелсинки, Рим, Париз, но и во Индија и Бразил.

За порталот Нова.рс, Артез раскажува како било да се работи со овие феноменални бои.
„Боите се базираат на акрил, па сето ова не ни донесе разлика во споредба со она што вообичаено го користиме. Ни служеа добро, а тој момент за прочистување на воздухот е додадена вредност“.


Тој исто така признава дека на почетокот малку се двоумел.
„Знаете, боја што го чисти воздухот и сето тоа … Не знаевме дали ќе биде како која било друга обична боја. Но, сега сум задоволен, завршивме одлична работа“, вели Артез.
Тој исто така раскажува како бил инспириран од корените и традициите на Балканот и каде неговиот човек свири на тамбура на муралот, а наместо глава има букет цвеќе.
„Се обидов да ја поврзам традицијата со мојот личен стил. Ја искористив можноста да нацртам еден од моите ликови што нормално го цртам. Ова се фигури кои имаат различни предмети наместо глави. Во овој случај, тоа е букет цвеќе“, вели Андреј.
А, зошто цвеќиња?
„Сè се вклопува во приказната за нашите корени, со развојот преку културата и традицијата. Сите знаеме дека музиката помага да растат цвеќињата, па затоа мојата фигура цвета со помош на дајре“, вели Артез.
Вториот дел од муралот, девојче што свири на хармоника, го насликал Вупер, пријателот и соработник на Андреј, Дејан Ивановиќ.


„Го цртам она што ме опкружува и бидејќи доаѓам од мало место, традицијата секако остава трага. Драго ми е што овие вредности можам да ги славам и во главниот град“, вели Вупер, кој живее и работи во Инџија.
Значи, со овој одличен проект, овие момци повторно нè потсетија колку е важно да се грижиме за животната средина и да ја чуваме за деновите пред нас.
Причината за оваа улична уметност била иницијативата на брендот Конверс, кој се фокусира на одржливи начини на деловно работење и заштита на животната средина. Интересно е што од август до крајот на оваа година, многу земји ширум светот се дел од тој проект, вклучително и Србија. За прв пат во светот, креаторите на улична уметност сега користат уникатни бои кои буквално го чистат воздухот.
Тоа е специјална технологија која ги претвора штетните загадувачи од воздухот во безопасни материи. Една кофа, односно галон боја заменува 30. садници дрвја; и потрошени се 18 галони на муралот на Дорчол, што е исто како и 540. садници од дрвја.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

СУДОТ ЈА ЦЕНИ ЖЕНСКАТА РАБОТА: Добила 60.000 евр. за 30. години извршување домашни работи

Врховниот суд во Португалија му наредил на мажот да и плати на својата поранешна партнерка …