(ВИДЕО) „Пајдушко“ се игра на улица во Турција…

„Пајдушко оро (т.е. „пијано оро“) е македонско народно оро во 5. такта, поделени на 2+3 („брзо-бавно“). Традиционално, ова е машко оро, но во поново време понекогаш го играат и жени.
Орото почнува тргнувајќи на десно, со по четири чекори со подигнување на ногата, а потоа на лево: со десната нога се прескокнува левата и тежината се префрла на десната нога, додека левата се движи на десно. Играорците потоа се движат наназад со по четири чекори“, пишува во Википедија, а на видеото убаво се гледа колку младите играорци добро ги совладале чекорите…
Видеото е забележано на улица во Турција, за што сведочат и натписите на дуќаните, а воодушевува леснотијата и задоволството со кое играат младите…

Pajdusko performed in the streets of Turkey 🇹🇷

Gepostet von Macedonian Australian Pride am Dienstag, 8. September 2020

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Славната тенисерка родила девојче и открила кое популарно име и го дала

Каролина Возниацки стана мајка. Поранешната данска тенисерка со нејзиниот сопруг и поранешна НБА sвезда Дејвид …