(ВИДЕО) 40. дена јадел само грав – Резултатот го виделе милион луѓе!

Популарен Јутјубер тргнал на еден необичен предизвик – 40 дена јадел само грав од конзерва.
Во романот „Tortilja flet” од американскиот автор Џон Стајнбек од 1935. година, самохраната мајка Терезина Кортез ги храни своите девет деца само со грав. Кога локалното училиште ќе го слушне тоа, испраќаат лекар да го испита случајот, а тој, на големо изненадување, открива дека децата на Тереза ​​се во исклучително добра здравствена состојба. Па, таа приказна му послужила на Боу Мајлс како инспирација за овој необичен потфат.
За да открие дали има вистински здравствени придобивки од јадење само грав или дали Штајнбек само се шегувал, Мајлс решил да изеде количина еднаква на неговата телесна тежина – 85 килограми конзервиран грав за 40. дена.

Во рок од само еден ден од почетокот на предизвикот, Мајлс се соочил со надуеност, а проблемот со гасовите продолжил и во следните денови. Сепак, тоа бил најмалиот проблем.


„Тоа беше постојан пад на расположението и енергијата“, вели Боу, кој станувал се повеќе нервозен.
Тој брзо откри дека неговото тело не ја добива храната што е потребна за правилно функционирање, но дека сепак успева да ги извршува своите рути. Додуша, „тоа е како да трчате со мамурлак или да не сте спиеле“, опишува тој.

До крајот на предизвикот, Мајлс ослабел 9. килограми, а планираната трка ја завршил „полека, но сигурно“, пишува Men’s Health.
На крајот на краиштата, тој вели дека научил многу за сопствениот став кон храната. „Храната ме прави креативен, енергичен, поздрав. Јадењето грав само ме прави здрав на одреден начин, но за сè друго нсум никаков“, сфатил тој на крајот.
Мајлс ја сними целата своја авантура и ја спакувал во видео на YouTube – веќе има повеќе од милион прегледи.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) ИСПОВЕД НА ЅВЕЗДА НА ГРАНД: Како ослабнав 70. килограми!?

Учесничка на тековната сезона на музичкиот натпревар „Звездите на Гранд“, Крстиња Тодоровиќ, за кратко време …