(ВИДЕО) НЕ Е СЕ КАКО ШТО ПОРАНО СМЕ МИСЛЕЛЕ – РЕШЕНА ЗАГАТКАТА НА БЕРМУДСКИОТ ТРИАГОЛНИК: Научник открил што се крие зад исчезнуавњето на 5. авиони на САД!

Иако под мистериозни околности исчезнале околу 1.000 луѓе во Бермудскиот триаголник, експертите сè уште не знаат како да објаснат зошто се случуваат чудни работи на тоа подрачје од 500.000 квадратни километри, помеѓу Флорида, Порто Рико и Бермуди.
Сепак, научникот Шејн Сатерли, од универзитетот Грифит во Австралија, верува дека дошол до одредени одговори.
Тој вели дека извештаите за сите бродоломи поврзани со областа мора да бидат детално проучени.
На пример, едно од најголемите мистериозни исчезнувања се случило во 1945. година, кога 5. американски бомбардери полетале од Форт Лодердејл, Флорида, до островот Бимини.

14. членови на екипажот пријавиле дека нивните компаси повеќе не работат. Поручникот Чарлс Тејлор на радио врската рекол: “Влегуваме во бели води, ништо не делува добро. Не знаеме каде сме, водата е зелена, не е бела”.
Исчезнаа и три спасувачки авиони.
“Истрагата откри дека надвор станува темно и дека времето е променето, а Тејлор ги водел авионите на погрешна локација. Тој претходно знаеше да се изгуби за време на летот. Тој два пати беше спасуван на Пацификот”, рекол Сатерли, и нагласува дека американската морнарица сигурно имала многу добра идеја за тоа што се случило.
“Целиот инцидент беше заклучен со тоа што не се знаеше причината за исчезнувањето затоа што мајката на Тејлор не сакаше нему да му се префрли целата вина. Бидејќи тие не сакале да го обвинат за несреќата, морнарицата се согласила”, рекол научникот.

Повеќето пилоти кои исчезнале во Бермудскиот триаголник во тоа време биле на обука, па се верува дека едноставно не биле доволно кадри за да се справат со лошите временски услови или ноќните летови.
Исто така, авионите што ги управувале потонувале за само 45 секунди, наведува Сатерли.
Сатерли се осврнал и на теоретичарите на заговор, велејќи дека бројот на исчезнати бродови и авиони во Бермудскиот триаголник не е значително поголем отколку во другите делови на светот.
Сепак, мистериозните приказни поврзани со Бермудскиот триаголник ќе продолжат да кружат меѓу луѓето.
Еден од највпечатливите инциденти на 20 век се случи кога USS Cyclops, брод со околу 300. членови на екипажот, кој наводно потонал некаде помеѓу Барбадос и заливот Чесапик, исчезнал.
Се верува дека во овој т.н. ѓаволскиот триаголник животот го изгубиле околу 1.000 луѓе во последните 100 години, а во повеќето случаи причината сè уште не е позната зошто тука има приказни за нечисти сили, вонземјани или можеби нешто друго.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) На Лотарија освоил скапоцен автомобил но не може да дојде до него

ПОБЕДНИКОТ на главната награда на Лотарија не е задоволен. Уште во декември, Денис Калер ја …