(ФОТО Галерија) СПОРЕДЕТЕ ГИ – Времето си го прави своето: Фотографии на познати локации на светот некогаш и сега

Често се случува фотографите да изберат да реплицираат познати фотографии на некои локации со доаѓање на истото место и правење на речиси идентични фотографии барем кога станува збор за аголот на сликата, локацијата и композицијата на кадарот.
Bored Panda пишува дека оваа нова фотографија ќе биде поразлична од старата, пред се поради она што го покажува, со оглед на тоа што изгледот на повеќето локации во светот се менувал со текот на годините, а некои претрпеле радикална промена.
Голема архива со вакви фотографии е зачувана на платформата Редит, а во нашата галерија може да ги видите оние за кои мислевме дека ќе бидат најинтересни и каде ќе можете најдобро да забележите како времето влијаеше на изгледот на некое место.
Имено, ова се компаративни фотографии кои на најдобар начин покажуваат какви биле некои од познатите локации во Москва, Берлин, Сингапур и други делови од светот и како изгледаат во моментот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Успешна битка за живот: Со внесување на една овошка го победила ракот на тироидата!

Скоро секојдневно во јавност се појавуваат убави приказни за луѓе кои ги одбиле советите на …