ФИНАЛЕ: Осака по пресвртот против Азаренка до втората титула на УС Опен

По пресвртот во финалето, Наоми Осака ја победи Викторија Азаренка и ја освои својата втора титула на УС Опен.
Јапонската тенисерка се пласираше во финалето со победа против Американката Џенифер Брејди, додека Азаренка во полуфиналето ја елиминираше Серена Вилијамс.
Азаренка беше убедлива во првиот сет (1:6), додека вториот и припадна на Осака (6:3).
Во решавачкиот трет сет, Осака беше подобра и го доби со (6:3).


Со оваа победа Осака стигна до втората титула на УС Опен. Првата ја освои пред две години кога во финалето беше подобра од Серена Вилијамс.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Почина еден од најголемите тениски тренери на сите времиња

ЛЕГЕНДАРНИОТ тениски тренер Ник Болтиери починал на 90-годишна возраст. Американските медиуми пишуваат дека тој починал …