СВИНСКАТА МАСТ лекува кожни заболувања и ги ублажува болките: Користете ја за стрии и упорни мозолки – но и многу други нешта!

Покрај традиционалната позната примена во исхраната, маста се користи и за лекување на одредени болести. Нешто што е неопходно е чистење на свинската маст во девет води. Што значи тоа? Ова значи дека маснотијата се исплакнува со вода 9 пати, т.е. процесот треба да се повтори онолку пати колку што е потребно за да маста биде идеална.
Решавање на гинеколошки проблеми: свинската маст често се користи кога жените имаат воспаление на јајниците, како и непријатен секрет. Во овој третман, потребен ви е стерилен тампон со газа, кој е натопен во маст, која повторно се мие во 9. води, бидејќи тоа е секогаш почеток. Се користи со чување во вагината во текот на ноќта, а третманот треба да трае една недела.
Лек против кашлица и бронхитис: кај децата, често се користи во форма на лек против кашлица и бронхитис. Многу е лесно да се подготви, се прави обвлога за грло и така е најефикасна. Треба да се внимава и не треба да се користи ако детето има треска. Исто така, помага во лекување на настинка и кивање.
Лек за хемороиди: Една од најнепријатните работи се хемороидите и на луѓето им е многу тешко да се ослободат од нив. Еден од начините е маста. Се нанесува на болното место и може многу да придонесе за намалување, ако не и за целосно спречување на чешање, чувство на силно гпецкање, црвенило и воспаление.

Маст за кожа: ако веќе долго време имате проблем со мозолчиња кои не ви даваат мир и кои не исчезнуваат – пробајте да го премачкате лицето или делот од телото каде што се појавуваат мозолките – со свинска маст.
Маста се користела во народната медицина за испукани петици, лакти, па дури и суви раце.
Маста е идеална за косата: ако се борите со сува коса – маста ќе ви помогне. Оние кои користеле свинска маст за коса велат дека косата им станала многу мека и бујна.
Третманот е многу едноставен – маста треба да се нанесува на косата пред миење, односно на нечиста коса. По миењето исплакнете ја косата со камилица, односно чај од камилица. Резултатите ќе бидат извонредни.


Маст во креми за лице: има и кремови кои се подготвуваат дома.
Бидејќи свинската маст нема многу убав мирис, во неа се додаваат сода бикарбона, како и камилица и невен, со цел да се подобри тој мирис.
Против акни и стрии: како природен лек, свинската маст е идеална и за стрии и за акни. Жените кои штотуку родиле често имаат проблеми со стрии. За нив свинската маст е вистинската работа. Непријатниот мирис на маста може да се неутрализира со мешање со друг крем, а потоа добро да се нанесе во кожата.


Решавање на проблеми со синусите: болката предизвикана од синусите е буквално неподнослива за некои луѓе. Треба да пробате неколку методи, а еден од нив е третманот со смаст. Користете чепчиња за уши, нанесете маст на влезот во ноздрите и затворете ги.
Додека лежите на грб, маста би морала да го земе својот полн ефект и да ги ублажи катастрофалните болки предизвикани од синусите. Можно е оваа постапка да се повтори неколку пати на ден.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

10 ефтини и здрави намирници што треба да ги имате во вашето мени

КОМБИНАЦИЈАТА на губење работа и поскапување на одредени намирници натера многу луѓе да размислат што …