(ВИДЕО) Кит со часови бил заглавен меѓу карпи, а кога наишол овој човек…

Китовите навистина имаат посебно место во срцата на љубителите на животните. Тие се убави, исклучително интелигентни и можат да комуницираат едни со други.
Тие се на врвот на синџирот на исхрана, но понекогаш можат да дојдат во ситуација да бидат немоќни, како оваа што ја доживеал овој кит. За среќа, брзата акција на неговиот спасувач го спасила.
Во 2015 година, овој кит заглави меѓу карпите во морето. Така, тој ги помина следните неколку часа и како одминувало времето, неговата состојба се влошувала. Верувале или не, китот не можел да престане да плаче.


За жал, спасувачите предоцна го слушнале неговиот плач, иако имало уште време да се спаси.Веднаш го покриле со ќебиња за да го заштитат од сонцето. Беило тешко да се премести од таму каде што бил. Иако се исплашил и почнал да дише брзо, тој знаел дека се тука за да и помогнат, а не да го повредат.
Карпите биле премногу остри и постоела можност да го изгребаат. Единственото нешто што спасувачите можеле да направат е да го одржат влажен и да го заштитат од сонцето.Конечно, по 8. часа заробеништво, тој можеше слободно да плива во водата.
Ако останел во толку тешка состојба, веројатно немало да преживее. Овие спасители се вистински херои.
Погледнете го видеото:


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дневен хороскоп за понеделник, 08.08.2022: Понекогаш треба да го исклучите разумот, има работи кои не можете да ги објасните врз основа на логички правила. Оставете ги вашите чувства да „проговорат“…

Овен Љубов: Подобро е да ја прифатите идејата на партнерот отколку да направите љубоморна сцена. …