(ВИДЕО) ОСУДИ ОД СИТЕ СТРАНИ: Родителите своето двонеделно бебе го одвикнале од пелени

Мајката и таткото, кои тврдат дека го научиле бебето да не моча во пелени со само две недели, ги воодушевија сите што го гледаа видеото од нивниот потфат. И додека некои им се восхитуваат и им завидуваат, многумина се прашуваат како тоа воопшто е можно, но и дали е здраво.
Во морето на чудни фотографии и снимки од Интернет, неодамна се појави прилично неверојатен пост од мама Монтана Долен и тато Том Линдвуд. Тие споделија видео со светот во кое објаснуваат како, користејќи ја таканаречената комуникација за елиминација, успеале да и направат на својата две недели стара ќерка – значи, не два месеци – повеќе не и требаат пелени. И не само тоа, деветмесечното бебе веќе знае како да користи нокшир.
Австралиската двојка вели дека комуникациската елиминација вклучува читање на сигналите на бебето дека треба да моча или да кака, што ја прескокнува потребата од пелени и го поттикнува наученото однесување. Тато Том тврди дека родителите, исто како што почнуваат да ги препознаваат знаците дека бебето е гладно, можат да ја користат истата техника за да научат да препознаваат кога тоа треба да моча или да кака.

На видеото објавено на Јутјуб, мајката на Монтана исто така раскажува како „идејата најпрво и изгледала луда“, но дека не морале да купуваат пелени поради неа, откако малата Блу наполни две недели.
Наводно, тие во еден ден ја научиле Блу да користи нокшир, и тоа е моментот кога Том навистина се посветил на ставање на бебето на нокшир секој пат кога се чинеше дека ќе моча или кака. Оттогаш, велат тие, малечката само ги гледа кога е потребно да ја ставаат на нокшир.
„Бебињата се раѓаат без апсолутно никакво претходно знаење за тоа како и каде се изведува мокрењето, па ако не ги научиме да го прават тоа во пелена, не мора подоцна да ги одвикнуваме од пелената“, вели Монтана.
И таа и Том го препорачуваат методот за елиминација на комуникација на сите родители.
„Логично е детето веднаш да научи како да оди во тоалет“.
Што се однесува до нив, пелени и „нов луксуз и нееколошки“, двајцата им препорачаа на другите родители да го сторат истото – да поминат еден ден колку што и требаше на Блу да научи да моча во нокшир, а после тоа било само потребно да ги чита знаците.
„Таа ќе не погледнаше како да сакаше да рече: Сега одам на нокшир, однесете ме на нокшир, што беше навистина слатко бидејќи таа имаше две недели кога се случи тоа. Тоа беше неверојатно”.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) 2. РЕЦЕПТИ ЗА ВИКЕНД КОЛАЧИ: Минимално време во кујната за максимално уживање!

Пред нас е викенд и можноста за подготвување колачи. Ако сакате помалку да бидете во …