(ФОТО) Меси донирал очила од 4.600 евра на слеп навивач на Арсенал

ЛИОНЕЛ Меси донирал очила од 4.600 евра на слеп навивач на Арсенал. Аргентинецот започнал соработка со израелската компанија OrCam Technologies и во споменатото партнерство се обидува да го сврти вниманието кон предизвиците со кои се соочуваат слепите и лицата со слаб вид.
Мајки, 10-годишен слеп навивач на Арсенал од Лондон, последен доби опрема што му овозможува независност. Пред тоа, Меси споделуваше опрема за слепи и слабовидни лица во Барселона. Тогаш 12. лица со оштетен вид ја добија потребната помош и станаа дел од Dream Team на Меси.

Откако споделил опрема за 12 лица со оштетен вид, Меси го коментирал партнерството со OrCam и искуството од средбата со слепи и слабовидни лица.
“Емоциите беа неверојатни. Средбата со овие неверојатни луѓе од целиот свет беше магична и инспиративна. Гледајќи како сите членови на Dream Team ја испробуваат опремата, сфатив дека тоа ќе ги промени нивните животи”, рекол фудбалерот на Барселона.
Во моментов има над 300. милиони слепи и слабовидни лица во светот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Македонските фудбалери се подготовуваат за мечот со Украина

По дебито на ЕП со селекцијата на Австрија и поразот од 3-1, Македонија веќе ги …