МАЛО А МОЌНО! Содржи пет пати повеќе калциум од млеко: Рудник на витамини, минерали и аминокиселини – ова семе е чисто здравје!

-ЧИА СЕМЕТО СОДРЖИ 5 ПАТИ ПОВЕЌЕ КАЛЦИУМ ОД МЛЕКОТО-

Амино киселини
Не е занемарлива ниту содржината на аминокиселините во оваа храна кои ги разградуваат протеините . Најчеста аминокиселина е глутаминска киселина или глутамат.
Глутамат е несуштинска аминокиселина, што значи дека телото, под физиолошки услови, може да ги исполни сопствените потреби за ова соединение, без оглед на внесот на храна. Сепак, забележано е дека поради изложеност на стрес, што е, меѓу другото, интензивна физичка активност, самата синтеза не може да обезбеди доволни количини глутамат и, доколку не се внесе преку исхрана или додатоци, се јавува распаѓање на мускулите, како ткива во кои оваа аминокиселина се наоѓа депонирана, а со тоа и до губење на мускулната маса.
Поради оваа причина, најчести потрошувачи на оваа храна се спортисти. Исто така, треба да се напомене дека семето чиа не содржи глутен, што може да биде особено корисно при изборот на оваа храна за луѓе кои се нетолерантни на глутен или кои страдаат од целијачна болест.


Витамини и минерали во семето чиа
Антиоксидативниот ефект на витамин Е и полифенолните соединенија, вклучително и кверцетинот, каемферолот и мирцетинот, се рефлектира во одржување на непроменети хранливи материи и лековити состојки на ова семе и заштита на организмот од штетните ефекти на слободните радикали кои можат да предизвикаат оштетување на клетките и да доведат до болести.

Покрај витаминот Е, чии семето содржи и витамини А, Д и К, како и витамини од групата Б, меѓу кои најприсутни се тиамин (витамин Б1), рибофлавин (витамин Б2) и ниацин (витамин Б3). Интересниот факт дека оваа храна содржи дури 5 пати повеќе калциум од млекото, а за луѓето кои не користат млеко и млечни производи во исхраната, може да биде многу добар извор на овој микроелемент. Покрај калциумот, семето чиа вклучува и значителни количини на фосфор, магнезиум, железо, цинк, бакар и манган во нивниот минерален состав.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кој е вистинскиот маж за вас на основа на вашата личност?

Дали некогаш сте пронашле личност која физички ве привлекува многу, но кога малку подобро ќе …