Излекувајте ги болките во зглобовите со оцет: Рецепт што ќе го запишете и чувате!

Начини на употреба на јаболков оцет за болка во зглобовите:
Купка
Измешајте 1 чаша јаболков оцет со 6 чаши вода и намокрете ги рацете (или нозете). Ако имате болка во вратот или друг дел од телото, ставете завој на болното место.


Масирање
Измешајте 2 лажици јаболков оцет со 1 лажица маслиново масло, измешајте добро и втријте ја оваа смеса на болните зглобови. Редовното масирање помага и ефикасно ги ублажува болките.

Напивка за лекување
Растворете 3 лажици јаболков оцет во 300 мл вода, или кој било овошен сок. Консумирајте го овој пијалок 3 пати на ден, пред јадење.
Јаболковиот оцет е одлично и докажано оружје во борбата против болката во зглобовите, а меѓу другото, тој е моќен антиоксиданс, кој помага во прочистување на организмот од токсини.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Откријте дали сте хипохондрик? Неколку знаци дека имате психичко пореметување!

Хипохондријата е  психичко пореметување кое се манифестира во постојано фокусирање на личноста на своето физичко …