(ФОТО) Шокантни откритија за судијата поради кој Новак е дисквалификуван

Новак Ѓоковиќ не сакал да каже, поради почитување на приватноста, но моментот на „пет минути слава“ за семејството на линискиот судија, поради што беше дисквалификуван од УС Опен, беше посилен од тоа.
Медиумите од американскиот град Овенсборо пишуваат дека се јавило семејството, на судијата кој Ѓоковиќ случајно го удрил во обид да ја исфрли топката од неговиот џеб по завршувањето на гемот, и го соопштил нејзиниот идентитет.
Станува збор за Лора Кларк.


„Семејството Кларк изјави за 14news.com дека таа била линискиот судија кој бил погоден од Ѓоковиќ“, се наведува.
Во моментот кога судијата беше погодена од топчето, таа падна на подот и извика за лекарска помош.
Во 2014. година, г-ѓа Кларк дала интервју во кое било истакнато дека носела „ѓердан со златен рекет и дијамантска топка“, и дека дури во 2007. година станала тениски работник.


View this post on Instagram


A post shared by Laura Clark (@catwoman63) on


„Тениски службеник, судија во столче, линиски судија, главен судија. Лора Кларк е сè во едно“, се наведува во текстот на порталот од Овенсборо.
Таа исто така опишала дека станала судија затоа што едно лице, кое требало да го работи тоа на турнирот во Евансвил, доживеало срцев удар.
„Организаторите мораа да најдат некој од локалот за да го пополнат тоа место. Секојпат кога ќе стапнеме на терен, добиваме оценки и тие одредуваат дали и на кој турнир ќе се појавиме. Побарав од организаторите да работам во деновите кога има оценувачи за да можам да добијам оценки“, рекла Кларк.
Како што е истакнато, „таа го нашла патот до АТП и ги познавала луѓето што организираат тениски настани“.
Клучен момент за оваа приказна е изјавата за, како што е наведено, „моментот кој ќе се памти“, од турнирот во Луисвил.
„Сервис со брзина од над 200 километри на час ме удри во усната. Никогаш не ја научив техниката на избегнување и таа топка целосно ја уништи мојата усна. Тогаш бев нова и тоа е веројатно нешто што секогаш ќе го памтам“.

Во текстот се наведува и дека таа има „симпатија и емпатија кон играчите и притисокот со кој се соочуваат“.
„Нема одлуки што не се значајни, без разлика дали станува збор за натпревар од квалификациите или натпревар за титула. Секоја одлука, секој натпревар, секој поен, секој натпревар е клучни за некого“.
Да е. Беше и за Новак Ѓоковиќ на дуелот со Пабло Карењо-Буста, 11-ти во првиот сет, кој заврши со гем за Шпанецот, на сервис на Србинот, кој потоа реагираше исфрлајќи ја топката од џеб.
Топката ја погоди Лора, која се чини дека сè уште не научила да избегнува удари. Иако тоа е една од должностите на судиите во тенисот. За жал, поради тоа Новак беше дисквалификуван од турнирот и се соочува со можна суспензија поради „насилно однесување“.
Покрај тенисот, страста на г-ѓа Кларк се и алкохолните пијалоци, чии фотографии ги споделува на социјалните мрежи, со покана да ја посетат државата Кентаки.
„Сите доаѓаат во Кентаки, заедно со најдобриот бурбон во светот, можете да добиете и некое одлично Z.A.B. вино“, навела Кларк.

 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ДЕЗЕН НА АМЕРИКАНСКИ ДОЛАРИ – Џорџина предизвикала дебата поради овој фустан: „Кардашијанка барем ги троши своите пари, а не на Роналдо“

И’ додека Кристијано Роналдо моментално минува низ најтурбулентниот период во кариерата, поради кој неодамна се …