Вметнете ги овие 8. намирници во исхраната и гледајте како килограмите исчезнуваат: Нема ниту да знаете дека сте на диета!

Златното правило на секоја диета е да согорувате повеќе калории отколку што консумирате. Сепак, бројни студии сугерираат дека одредена храна може исто така да ви помогне ефикасно да изгубите тежина.
Главните може да ги најдете подолу:
Кафе


Иако кафето е пијалок, а не храна, решивме да започнеме со тоа, бидејќи скоро сите не можат без барем една чаша на ден. Кафето е главниот извор на кофеин, кој помага да се забрза метаболизмот, а со тоа, доведува до побрзо согорување на калории и слабеење.


Грчки јогурт


Грчкиот јогурт е единствен извор на протеини. Истражувањата покажаа ефикасност на протеините во борбата против вишокот тежина: кога ќе се апсорбираат, тие трошат многу калории, покрај тоа, тие даваат чувство на ситост подолго време и помагаат да се спречи прејадување.


Јаболков оцет


Јаболковиот оцет има голем број корисни својства во умерени дози. Тој помага да се намали апетитот и нивото на шеќерот во крвта. Исто така, истражувањето покажа дека активно ги разградува масните клетки, особено на желудникот.


Ананас


Ананасот е богат со бромелаин, супстанца која му помага на телото да ги разгради масните клетки. Покрај тоа, пулпата од ананас го потиснува гладот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Три знаци дека цревата ви се болни – доколку ги забележите, неопходно е итно да се обратите на лекар

Веќе сте свесни дека вашите црева се еден од најмоќните делови на вашето тело. Експертите …