(ВИДЕО) СЛУШНЕТЕ што челниците на УС Опен му говорат на Ѓоковиќ: „Мораме да те исфрлиме, немаме избор…“

НОВАК ЃОКОВИĆ беше исфрлен од УС Опен бидејќи на крајот на првиот сет од четвртото коло против Пабло Каренјо Буста, нервозен поради загубениот гем, ја удри топката и така случајно го погоди линискиот судија, во вратот.
Таа, неочекувано погодена на болно место, испуштила крик што одекнал низ празните трибини и паднала. Ѓоковиќ веднаш и помогнал и и’ се извинил, но тоа не му помогнало.
По долга дискусија со челниците на турнирот пред мрежата, тие одлучиле да го дисквалификуваат од Грен слемот, кој го освои трипати.
Видеото сведочи за тоа колку бил напнат состанокот во центарот на теренот, каде се дискутирало што ќе се случи со Ѓоковиќ, кој ги молеше службените лица да му дадат поблага казна, а не најстрога.
Двајцата челници разговараат со Ѓоковиќ и по неколку минути еден од нив му вели дека е дисквалификуван.
Тогаш го слушате најдобриот тенисер на светот како одговара:
„Но, пред само една минута ми кажавте нешто друго!
Официјалните лица објаснуваат:
„Мораме да ве исфрлиме, немаме друг избор, бидејќи после твојот удар мораме линискиот судија да го однесеме во болницатие“.
Djоковиќ со молба им одговорил:
“Таа не мора да оди во болница поради ова! Што избирате во оваа ситуација? Мојата кариера, Грен слем, централен терен…”
Сепак, за него немаше спас.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Меси и соиграчите направиле лудило во соблекувалната по победата против Мексико

Фудбалерите на Аргентина веќе во првото коло на Светското првенство во Катар ги разочараа своите …