(ФОТО) Тениска песна: Брилијантниот Ѓоковиќ го „сомле“ Штруф!

Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртото коло на УС Опен, откако го победи Јан-Ленард Штруф од Германија со 6:3, 6:3, 6:1 за еден час и 42 минути.
Ова е петта победа на Ѓоковиќ во исто толку средби со Штруф, а сега го чека Пабло Карењо Буста, кој во три сета го нокаутираше Ричардс Беранкис. Новак го победи Шпанецот во сите три меѓусебни дуели, последен пат минатата година во Синсинати.

А Штруф очигледно многу работеше за време на паузата, тој е во одлична форма, но ја имаше таа несреќа да налета на Ѓоковиќ две недели по ред. И’ додека во „Синсинати“ Германецот беше под нивото во секоја смисла, сега тој започна извонредно, гледавме интензивни и силни размени и беше потребен најдобриот Новак за да се одбијат тие напади.
Новак ги пренасочи силните удари на Штруф и не сакаше да отстапи од почетната линија, па затоа ја презеде и иницијативата. Осмиот гем бил одлучувачки, два длабоки ритерни на Ѓоковиќ и брејк за 5: 3, а потоа и без да загубат поен за водство во сетови.
Штруф држеше високо ниво уште десетина минути, но и тоа не му помогна да избегне ран брејк. Новак беше во најдоброто издание и не можеше да се запре – кога на Штруф му падна тонусот, беше јасно дека работата ќе заврши брзо.Така и беше, последниот обид беа две брејк топки за Штруф во првиот гем од третиот сет. Благодарение на сервисот, Новак ги спаси, а потоа до крај „го сомле“ Германецот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) НАТПРЕВАРИ ВО 16 И 20 ЧАСОТ – Осминафинале на Мундијалот: Французите апсолутни фаворити против Полјаците, Сенегалците се надеваат на чудо против Англичаните

Денеска се закажани два нови натпревари од осминафиналето на Светското првенство во Катар. Откако вчера …