БУЏЕТ ДИЕТА е рационален начин да се ОСЛАБНЕ без ФРЛАЊЕ ПАРИ

Ништо не е полесно отколку да направите список на скапи, егзотични јадења и да започнете спектакуларна диета.
Авокадо за појадок, лосос за ручек, салата од ананас и стек за вечера. Најлесно е да изгубите тежина со скапа храна, бидејќи ако на крајот, не изгубите на тежина, барем, добро сте јаделе!
Буџет диета не е само благодет за телото, туку е и за паричникот! Диетата се држи еден месец и не започнува во понеделник, туку веднаш. И нема отстапувања од планот. Затоа, зачувајте тетратка и пенкало и започнете да правите план.
Направете рационален список и одете во шопинг.


Првиот чекор е добро да ја испланирате вашата исхрана во текот на неделата. Размислете за сè, дури и закуската што треба да ја направи јаболко или неколку ореви.
– имајте каши за појадок, бидејќи тие ве одржуваат сити подолго време
– пијте јогурт наутро
– обидете се да јадете супа и риба секој ден
– супата е совршен ручек
– јадете тиквички што е можно почесто
– во текот на денот пијте чај со мед, никогаш шеќер
– секогаш јадете свежо овошје наместо сок
– штом сте гладни јадете краставица
– вечерајте ориз и шака зеленчук
– слободно јадете салати
– слаткото е забрането, освен коцка темно чоколадо


Вториот чекор е да го готвите секој оброк сами. Прво набавете ги намирниците, потоа измијте ги и подгответе ги сами и на крај подгответе ги. Слободно експериментирајте, бидејќи ако не уживате во во кујната диетата ќе биде тортура.
Третиот чекор е да набавите вага и постојано да се мерите. Не е важна големината на оброкот и количината на храна, туку дали дебелеат и дали слабеете. Мерете ја храната што ја подготвувате и мерите се самите себе. Првата промена во тежината ќе се забележи само за три дена.
Особено треба да се избегнуваат сосови и преливи за салати кои го елиминираат недостатокот на калории во ова јадење. Од сите сирења, секогаш избирајте младо сирење или урда.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ДО КОГА СО ТОЛКУ ПОЧИНАТИ: За изминатите 24. часа во Македонија се регистрирани 404. нови случаи на Ковид 19: ЖИВОТОТ ГО ИЗГУБИЛЕ се 14. лица!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1524 тестирања, а регистрирани …