(Рецепт) Чај од лист од смоква: Лекува дијабетес, рак, чир на желудник и помага при слабеење!Еликсир на животот!

Искористете лист од смоква за да го опоравите целото тело
Ако страдате од дијабетес, чир на желудник, бронхитис или одвисок крвен притисок, чајот од листови од смоква е вистински спас.
Листовите од смоква се богати со антиоксиданти и растителни влакна. Меѓу другите, тие содржат витамини А, Б1 и Б2, како и минерали калциум, железо, манган, фосфор, калиум и натриум.
Иако овошјето не се препорачува за дијабетичари поради високото ниво на шеќер, листот од смоква е многу здрав и корисен за оваа група на луѓе, бидејќи помага во регулирање на нивото на шеќер во крвта.


Добрата вест е дека со конзумирање чај, можете дури и’ да спречите дијабетес, бидејќи ќе ја зголемите чувствителноста на инсулин.
Листовите од смоква се препорачуваат особено за проблеми со уринарниот и дигестивниот тракт.
Нивната потрошувачка помага во намалување на високиот крвен притисок и нивото на триглицериди, со што се обезбедува дополнителна заштита на срцето и крвните садови.
Иако одредено ниво на триглицериди е потребно за добро здравје, вишокот на триглицериди во организмот значително го зголемува ризикот од дебелина и срцеви заболувања.
Токму листот од смоква помага во намалување и регулирање на триглицеридите во крвта.


Предности на листовите од смоква:
– го регулира нивото на шеќер во крвта
– помага при слабеење
– го стабилизира крвниот притисок
– ги намалува триглицеридите
– ги зајакнува коските
– помага при кожни болести
– помага при анемија
– ги ублажува чиревите на желудникот
– спречува запек
– го подобрува здравјето на срцето и крвните садови
– помага при афти
Можете да користите листови на зелени или црни смокви, тие се подеднакво лековити.
Покрај тоа што ќе направите чај од нив, можете и’ да ги џвакате, што е одлично за чир на желудник.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) 2. РЕЦЕПТИ ЗА ВИКЕНД КОЛАЧИ: Минимално време во кујната за максимално уживање!

Пред нас е викенд и можноста за подготвување колачи. Ако сакате помалку да бидете во …