ОДЛУЧНО – КИНЕЗИНКА ЈА ТУЖИ СВОЈАТА ВЛАДА. Татко и починал поради заташкување на короната а сега треба да ја платат виситнската цена!

Кинезинка презема законски мерки против владата поради, како што вели, погрешниот одговор на пандемијата КОВИД-19 што го убила нејзиниот татко – велејќи дека верува дека службените лица „прикривале некои факти“.
Џао Леи од Вухан поднесува тужба со која бара обештетување и ретко јавно извинување од владата, објави Скај Њуз.
„Мислам дека владата прикри неколку факти“, рекла таа за агенцијата. „Поради ова, жителите на Вухан продолжија да живеат како порано, нормално славејќи ја Кинеската нова година, без да преземат никаква заштита“.
39-годишната жена рекла дека неуспехот на официјалните лица целосно да ги информираат луѓето за вирусот е причина „значи татко ми се зарази и почина“.
„Мислам дека владата го прикриваше фактот дека коронавирусот можеше да се пренесе од луѓе на луѓе“, рекла таа. „Ја сметам Владата за одговорна и барам да ја платат цената“.

loading...

Таа рекла дека нејзиниот татко се заразил со КОВИД-19 на крајот на јануари, но дека немало брза помош што ќе го однесе во болница, бидејќи службите за итни случаи биле преплавени.
Кога конечно стигнале до болницата, веќе било доцна, ја известиле на излезот. Тој почина од респираторна слабост додека седел во чекалната.
„Не можам да го прифатам тоа. Некој едноставно да почине така ненадејно. Не можам да го прифатам тој факт“, рекла таа.
Џао одлучила да продолжи со тужбата, иако општинскиот суд го одбил нејзиното барање, а властите ја посетиле нејзината мајка, предупредувајќи ја да не зборува, објави Скај Њуз.
„Мислам дека мојата тужба е добра за нашата земја. Може да ги предупреди луѓето дека ако имаме катастрофа следниот пат, можеме да сториме нешто за да спречиме лоши резултати. Можеме да спасиме повеќе луѓе“, рекла Џао, која својот случај го однела до Врховниот суд на Хубеи, а тоа е во провинцијата Вухан.
Кина постојано инсистирала на тоа дека делувала „отворено и транспарентно“ во третманот на пандемијата, се вели во извештајот.
Но, Џао тврди дека нејзината верзија е вистинита и вели: „Не лажев. Јас не измислував гласини”.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

На 39 годишниот Дејан Тодоровски му е потребна помош од хумани луѓе

Дејан Тодоровски има 39 години и веќе 15 години ја води битката со мултиплекс склероза. …