(ВИДЕО) Крем торта и вкус што се памтат

Ако сте љубител на слатко овој рецепт мора да го пробате!
Состојки за корите:
3 лажици брашно
2 лажици какао
6 јајца
5 лажици шеќер
2 лажици масло
2 лажици масло
1 прашок з апечиво
екстракт од ванила (опционално)
Состојки за фил:
3 кесички пудинг од ванила
1 литар млеко
5 лажици шеќер во прав
200 г мелени ореви
125 г. маргарин
Подготовка:
Изматете ги состојките за кора, па истурете ја смесата во тава на кој ставаме хартија за печење. Печете на 180 степени 15-20 минути. Кога ќе се испече, исечете на три еднакви делови. Почнуваме да го подготвуваме филот со варењето на три пудинзи од ванила и додавање ореви. Потоа оставете да се излади. Во посебен сад измешајте го маргаринот, па постепено додавајте го филот, мешајте додека не се соединат смесите.
По желба, корите од бисквитот накапете ги со чоколадно млеко и нанесете го филот. Украсете по желба.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Чудесен ПАШКАНАТ: Се користи во народната медицина уште од античко време, а неговата арома го подобрува секое јадење!

Билката пашканат е исклучително здрав бел корен. Тој е многу ароматичен, па затоа е ценет …