(ФОТО) ПРОНАШЛЕ 425 ЗЛАТНИ МОНЕТИ – Тинејџер нашол ќуп со злато стар 1.000 години

Тинејџери кои волонтирале на археолошки ископувања во централниот дел на Израел, пронашле 425 златници, кои биле закопани во глинен ќуп повеќе од 1.000 години.
Повеќето пронајдени златници потекнуваат од раниот исламски период кога регионот бил дел од калифатот Абасида.

„Лицето кое го закопало ова богатство пред 1.100 години веројатно очекувал да се врати по тоа, па дури и ја обезбеди теглата со голем клинец за да не може да се поместува. Можеме само да претпоставиме што го спречило да се врати за ова богатство“, рекол човекот што го водел археолошкиот ископ на Лијат Надав-Зив.
Оз Коен (18), млад човек кој го пронашол богатството, рекол дека е „неверојатно“.
„Копав во тлото и кога ја ископав земјата, видов нешто што личеше на тенки лисја. Кога погледнав одблизу, забележав дека е злато. Беше навистина возбудливо да се најде такво античко богатство“.
Вкупната тежина на монетите е 845. грама, што во тоа време била голема количина. Роберт Кул, експерт за пари во администрацијата за антиквитети, рекол дека ова биле доволно пари за да купат луксузна куќа во еден од градовите на калифатот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дневен хороскоп за петок, 18.06.2021: Ако добивате „лош сигнал“, важно е да се тргнете настрана и да почекате подобра можност…

Овен Љубов: Не дозволувајте нечие однесување да ве испровоцира на погрешна емоционална реакција. Бидете потрпеливи …