(ФОТО) Овој дечко на богатите деца од Инстаграм им наплаќа по 2.000 евра по фотографија за да ги објави!

Во 2012. година, тогаш 19. годишниот Џејмс Исон од својот стан во Оксфорд објавил фотографија од 15-годишниот Захари Дел, син на компјутерскиот милијардер Мајкл Дел, во приватниот авион на неговиот татко на пат кон Фиџи. Тоа беше првиот пост на профилот кој подоцна стана еден од најпопуларните, но понекогаш и најпознатите профили на Инстаграм – Rich Kids of Instagram (РКОИ).

Денес овој профил го следат повеќе од 372. илјади луѓе, а младите богаташи буквално плаќаат за нивната фотографија да се појави таму.
Уште во 2012. година, Исон бил студент заљубен во светот на богатите и славните, пишува Џеси Хјуитсон за „Тајмс“, а една од причините беше што светот бил потполно спротивен од светот во кој тој пораснал. Тој пораснал со самохрана мајка и тие биле толку сиромашни што делеле ист кревет.

Но, првата објава, онаа на Захариј Дел, му го отворил патот да направи нешто сосема друго. Денес, извори велат дека таткото на Дел бил многу лут кога фотографијата станала вирална. „Дел Постариот трошеше околу три милиони долари годишно на приватно осигурување за своето семејство, а неговите деца го поткопаа сето тоа објавувајќи на социјалните мрежи“, изјавил извор за „Тајмс“. Фотографијата, во меѓувреме, е отстранета од профилот РКОИ.


Откако Исон објави уште неколку фотографии од развратниот живот на децата на богатите, уште двајца њујорчани кои работеа на слични проекти, контактираа со Исон. Тие се здружија и беше формиран РКОИ.
Профилот стана толку популарен за кратко време што наскоро се појавија „спин-оф“ профили поврзани со одредени земји како што се „Богати деца на Турција“ или „Богати деца на Дубаи“.

Денес, Исон наплаќа 2.000 УСД за објавување на профилот РКОИ, а профилот му донесе и живот на „богато дете од Инстаграм“. За богатите деца, појавувањето на тој профил стана статусен симбол.

Сепак, пишува Хјуитсон за „Тајмс“, Исон остана скромен. Тој не се расфрлува со своето богатство, пишува тој и сè уште одбива да ги објавува претерано раскалашените и невкусни фотографии што му се нудат секој ден за објавување.

Во меѓувреме, тој стана пријател со некои членови на светската златна младина, што му овозможи да оствари контакти за нови деловни потфати.

Во моментов, Нетфликс преговара и да направи серијал Rich Kids of Instagram, но во моментов сè е во преговори, а деталите не се познати, пишува The Times.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ПОДАТОЦИ НА СЗО: Рекордни 505 000 нови случаи ширум светот за само 24 часа – најмногу од почетокот на пандемијата!

Повеќе од 505.000 нови случаи на коронавирус се регистрирани во СВЕТОТ во петокот, што е …