(ВИДЕО +ФОТО) Маките на Новак: Болка во вратот, стомакот, визир – но сепак во финалето на Синсинати

Новак Ѓоковиќ се пласира во финалето на Синсинати со победата над Роберт Баутиста Агут, а дуелот беше обележан со бројни проблеми со кои се соочи српскиот тенисер.
Првиот рекет во светот триумфираше над Шпанецот во вистинска тениска драма, а неизвесноста беше во голема мерка под влијание на здравствените проблеми со кои се соочи Ѓоковиќ.
Новак чувствувал гадење за време на полуфиналето, а мораше да го искористи и медицинскиот тајм-аут поради болката во вратот што го следи од почетокот на натпреварувањето.
Влегувањето на лекарскиот тим и терапијата што му ја пружија на Ѓоковиќ покажаа како ќе изгледаат интервенциите за време на натпревароите во наредниот период поради здравствени проблеми.


Мерки на претпазливост предвидуваат тенисерот да носи маска и визир за време на терапијата, што е разбирливо, но тоа му создаде дополнителни проблеми на Србинот со оглед на тоа што не е многу практично.
Друго неопходно зло поради необичната ситуација предизвикана од пандемијата на коронавирусите.

Повредата на вратот, која го мачеше уште од почетокот на турнирот, беше „таму“ и оваа вечер, тој побара да биде масиран и помогнат неколку пати.
Но, имаше и проблеми со стомакот. Тешко е да се каже кој бил вистинскиот проблем, тој само пиеше пилула на крајот од првиот сет и ако не го стореше тоа, кој знае дали натпреварот ќе завршеше како што заврши, со победа.
Сцената близу крајот на мечот, кога повраќаше, го кажува сето тоа – но Новак не се откажа. Тој не дозволи златната победничка нишка да биде срушена во 2020 година туку така.


Затоа тој денес ќе игра за својот 35-ти мастерс трофеј, и што е уште поважно, ако го освои, ќе има двоен „Златен мастерс“! Ова всушност значи дека секој од деветте мастер турнири е освоен најмалку двапати. Нереално, навистина.
Исто така, ова е 51. мастерс финале во неговата кариера и тој има можност да го победи Милош Раониќ во нивната 11-ти пресметка. Досега не загубил од Канаѓанецот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Реал подготвил замена за Зидан, кој е психички скршен!

Судбината на Зинедин Зидан во Реал Мадрид е една од работите што ја интригираат јавноста …