Донесена одлука и одреден термин – Новак се враќа на теренот во Синсинати!

Денот на бојкотот заврши, турнирот во Синсинати во Њујорк ќе продолжи денес (петок), а ќе настапи и Новак Ѓоковиќ.
Најдобриот тенисер на светот ќе игра во полуфиналето против Роберто Баутиста Агут.
Натпреварот треба да започне во петок во 21.00 часот.
Турнирот беше прекинат по одлуката на Наоми Осака да го напушти натпреварувањето, а причина за тоа беше ранувањето на 29-годишниот Џејкоб Блејк, кога беше застрелан седум пати во грбот од белиот полицаец Растен Шески.


Сепак, еден ден подоцна, беше решено да се врати турнирот, а програмата ќе ја отворат Стефанос Чиципас и Милош Раониќ од 19.00 часот.
По тој меч, Ѓоковиќ и Баутиста Агут, кои досега се сретнале 11 пати, ќе бидат на теренот.
Српскиот тенисер е убедлив со осум победи во меѓусебните дуели, но Шпанецот славеше на последните два од трите меча.
Ѓоковиќ игра во одлична форма по враќањето на тениската сезона и ја продолжи серијата победи на 21, годинава.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЛУДИЛО НА ПОСЛЕДЕНОТО КОЛО – Денеска исходот во групите А и Б, Англија и Холандија може да останат без осминафиналето на Мундијалот

Со денешните натпревари во групите А и Б започнува лудилото од последното коло на Светското …