ГИ ПОДРЖУВА НБА ИГРАЧИТЕ – Хамилтон нема да ја бојкотира трката на Формула 1: „Во Белгија сме, не сме во Америка!“

Луис Хамилтон потврдил дека ќе се трка во трка во Формула 1, овој викенд, во Белгија на легендарната патека Спа-Франкоршамп, откако се појавиле информации дека тој може да ја бојкотира повредата ранувањето на Џејкоб Блејк во Соединетите држави.
Говорејќи пред новинарите во четвртокот, Хамилтон рече дека ќе настапи во трката затоа што не знае што може да промени неговиот бојкот во Белгија.
“Срамота е што играчите мораа да бојкотираат за да започнат нешто. Сепак, тоа е во Америка и не знам дали некоја од моите постапки тука ќе промени нешто. Ние сме во Белгија, не сме во САД”, рекол Хамилтон, и додал:
“Не сум разговарал со играчите за тоа, но јас сум горд на нив. Стојам покрај нив и ќе се обидам да направам сè што можам овде. Не знам колку нашиот бојкот на трката би бил битно важна работа. Сепак, ќе разговарам со Формула 1 за да видам дали постои можност да се подигне свеста и да се помогне во промените“, рекол Хамилтон.
Во американската држава Висконсин, да потсетиме, избувнаа големи протести откако полицијата го застрела Афроамериканецот Џејкоб Блејк, а најдобрите кошаркати во НБА-лигата започнаа со бојкот на плеј-офот во средата. Во меѓувреме, им се придружија и други спортисти низ САД. Вчера беше постигнат договор и натпревароувањата треба да продолжат за време на викендот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) 310: Ѓоковиќ се изедначи со Федерер на врвот на вечната листа

Тоа е официјално. Новак Ѓоковиќ се изедначи со рекордот на Роџер Федерер по бројот на …