(ВИДЕО+ФОТО) НБА – „ПУКА МЕУРОТ“: Лејкерси и Клиперси не сакаат да прдолжат!

Одлуката на кошаркарите на Милвоки Бакс, да не излезат во плеј-оф мечот против Орландо Меџик во знак на протест против социјалната нееднаквост, создаде „домино ефект“, а засега не е познато какви импликации ќе има бојкотот врз „меурот“ во НБА-лигата во Орландо.
Играчите одржале состанок на кој разговарале дали сезоната ќе продолжи, а кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерси и Лос Анџелес Клиперси биле против продолжението, додека повеќето клубови се уште биле за продолжение.
Откако ветеранот во Мајами Хит, Јудонис Хаслем, прашал како ќе заврши сезоната без тие два тима, крилниот играч на Лејкерси, Леброн Jamesејмс ја напуштил средбата.
Откриено е дека плејмејкерот на Милвоки Бакс, Џорџ Хил бил првиот што ја предложил идејата за бојкот, со цел да привлече внимание на социјалните проблеми.
Кошаркарите на НБА лигата ќе имаат средба во четврток наутро, според нивно време, на кое ќе се одлучи дали ќе продолжат со плеј-офот.
Играчите, во средата вечер, го контактирале семејството на Џејкоб Блејк, 29-годишен афроамериканец, кој беше застрелан седум пати за време на полициската интервенција во Висконсин на 23. август. Блејк бил погоден четири пати додека влегувал во неговиот автомобил, додека неговите три деца седеле на задното седиште. Видеото, кое стана вирално, беше проследено со нов бран протести, но и со подметнувања пожари и оштетување на јавниот имот во Соединетите држави.
Најдобриот играч на Портланд Трејл Блејзерс, Дамјан Лилард, исто така го напуштил комплексот на Дизни во Орландо, а како причинасе наведува неговата повреда на десното колено – плејмејкерот ќе мора да оди на испитувања, а сè уште не е познато колку долго ќе отсуствува, објави тимот од Орегон.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО) Најлуд настап во историјата на Санремо: Погледнете ја изведбата на Ибрахимовиќ и Михајловиќ!

Она што со денови се најавуваше во Италија, се случи синоќа. Златан Ибрахимовиќ и Синиша …