(ВИДЕО) Измешал 10.000 литри „Кока кола“ со сода бикарбона и снимил голема експлозија

Сите знаат за трикот на фрлање на ментол бонбони во „Кока Кола“, но овој јутубер ја однел до крајност.
Рускиот јутјубер Максим Монахов, кој под прекарот Мамикс го следат околу осум милиони луѓе, реши. да измеша 10.000 литри „Кока Кола“ со сода бикарбона и така да се обиде да добие огромна експлозија.

За да го направите ова, тој подготвил специјален сад во кој го истурил пијалокот од шишињата, а потоа додаде поголема количина сода бикарбона. Ова создало голема количина јаглерод диоксид за многу кратко време. „Дејли мејл“ наведува дека тука не се јавува истата хемиска реакција како кога се мешаат ментол бонбоните и Кола, туку дека се добива истиот ефект.
Во својот експеримент, тој користел сода за печење наместо ментол бонбони затоа што, како што вели, е поевтина и има посилен ефект.
Тој рекол дека потрошил 700 илјади рубли за овој експеримент, или нешто помалку од 9.600 евра.
Видеото го гледале 7,5 милиони луѓе, за само четири дена.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Пар „остарел“ 70. години за само 5. минути

Ова е секако еден од најтрогателните клипови што се појавил во последно време и многу …