Со редовно конзумирање на грозје ги активирате овие гени: 10. причини да го јадете што повеќе!

Сочно овошје во кое можете да уживате колку сакате
Есента ни носи грозје во изобилство, а малкумина знаат колку е тоа добро за нашето здравје!
Покрај тоа што е исклучително вкусно, грозјето може да се пофали и со неверојатни хранливи вредности.
1. Поттикнува губење на тежината
Истражувањето спроведено на Универзитетот во Џорџија покажало дека ресвератролот (природен фенол кој се наоѓа во грозјето) има позитивен ефект врз слабеењето на два начина – тоа драстично ја намалува способноста на клетките да складираат маснотии и значително го стимулира распаѓањето на масните клетки.
2. Го зачувува здравјето на мозокот и ја подобрува меморијата
Студиите спроведени од научници во Швајцарија покажало дека ресвератролот има многу позитивен ефект врз здравјето на мозокот. Студиите покажале дека оваа хемикалија има можност да ги неутрализира слободните радикали и плак во мозокот, што го намалува ризикот од Алцхајмерова болест.
Студијата спроведена во Велика Британија покажала дека ресвератролот може да ја зголеми циркулацијата на крвта во мозокот и до 200 проценти. Научниците веруваат дека оваа хемикалија може да ги подобри нашите ментални способности.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) 2. РЕЦЕПТИ ЗА ВИКЕНД КОЛАЧИ: Минимално време во кујната за максимално уживање!

Пред нас е викенд и можноста за подготвување колачи. Ако сакате помалку да бидете во …