Хрватски научник: „Постои летна и зимска корона!“

Познатиот хрватски научник Гордан Лауц, кој исто така е член на Научниот совет на хрватската влада, смета дека има два вида коронавирус – летен и зимски, и дека воопшто не е лошо што во неговата земја сега има се’ повеќе заразени луѓе.
„Мислам дека не е лошо. Имаме ново знаење, а едно е дека луѓето што ќе прележат ковид добиваат имунитет. Второто е сериозноста на болеста, која е полесна во лето отколку во зима, па затоа е подобро да се добие вирусот сега отколку подоцна. Овој вирус се шири брзо и голем дел од луѓето ќе бидат заразени“, рече Лауц за телевизијата ХРТ.


Летен и зимски вирус
Лауц објаснил што се подразбира со фактот дека постои летен и зимски вирус.
„Немаме многу пациенти, мал број луѓе се на респиратор. Во моментот оние што умираат се многу сериозно болни, имаме малку луѓе кои страдаат од ковид. Но, ми се чини дека ова не е случај во зима. Вирусот е малку поблаг во текот на летото. Цела Европа сега има случаи, но не и луѓе во болниците и луѓето не умираат како тогаш“, рекол Лауц.


Тој дополнително ја споредил таканаречената летна и зимска корона.
„Преку летото е благ и многу луѓе имаат благи симптоми. Во зима е многу гаден, убива и ги напаѓа белите дробови. Не можеме да го поистоветиме со тоа што е сега. Потешката форма се враќа кај нас на крајот на октомври и не треба да се игнорира. Не можеме да чекаме за тежок облик и потоа да постапиме одговорно “, предупредил Лауц.


Од друга страна, српскиот епидемиолог проф. Д-р Зоран Радовановиќ претходно зборувал за порталот nova.rs за разликите што ја придружуваат короната како што се менува времето.
„Сега е летно време, луѓето се повеќе надвор, воздухот е влажен, така што има помалку микроби што удираат во некоја личност. И кога количината на микроби е помала, тогаш клиничката слика на пациентот е поблага“, објаснил лекарот.
Инаку, заради тоа, некои погрешно мислеле дека вирусот е ослабен.„Вирусот не ослабна. Никој во светот не дошол до тој заклучок. Деновиве, тоа главно ги погодува младите луѓе, а кај тие луѓе се очекува лесна клиничка слика“, рекол лекарот уште еден фактор поради кој се чини дека короната е ослабена и се менува.
Значи, тие „два вида“ на короната се всушност две манифестации условени со надворешни влијанија. И бидејќи, како што наведуваат експертите, од претходното искуство, може да се почувствува дека вирусот е поопасен во зима, можеме само да се надеваме дека до некаде ќе се ослабне до есен и дека повторно нема да го чувствуваме во целосна сила.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ГИ НАСМЕАЛ ГЛЕДАЧИТЕ – Водителот на РТС се „телепортирал“ во студио за време на преносот на СП: „Сепак, не ја плаќаме претплатата за џабе!“

Водителот на Радио-телевизијата на Србија (РТС) стана хит на социјалните мрежи откако се „телепортираше“ во …