(ВИДЕО) СРЕЌЛИИ – Семејство пронашло две грутки злато тешки 3,5 килограми

Копачи на злато во Австралија пронашле две големи грутки злато во вредност од 225.000 евра за само неколку часа, јавува Си-Ен-Ен.
Со тежина од вкупно 3,5 килограми, тие беа пронајдени истиот ден во близина на Тарнагула во државата Викторија, објави во четвртокот Discovery Channel..
Брент Шенон и неговиот зет Итан Вест ги нашле грутките за неколку часови со помош на таткото на Итан, Пол Вест.


Грутките би можеле да достигнат и’ до 30. проценти поголема цена ако за нив се заинтересираат колекционерите.
„Ги најдовме во малку недопрена област што не беше експлоатирана“.
Дуото со месеци чекало за дозвола за пребарување злато во таа област.
Вест проценува дека во текот на четири години пронашол илјадници мали грутки злато.
Ги пронашле со помош на детектор за метал.
Најголемиот грутка злато до сега била откриена во јануари 2013. година и тежела 5,5 килограми и била пронајден во близина на Баларат, еден час возење од Тарнагула.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дневен хороскоп за сабота, 04.12.2021: Подобро е да ги смирите страстите отколку да се вклучите во дискусија -размислете за можните последици…

Овен Љубов: Ако ви е важно да влијаете на мислењето на партнерот, употребете малку лукавство. …