Гостување на Н.У. „Театар за деца и младинци“ со претставата „ЈОВАНЧЕ И МАРИКА“ на Охридско лето

На 21 август 2020, на сцената ДОЛНИ САРАЈ во Охрид, во 20:00 часот Н.У. Театар за деца и младинци ќе гостува на јубилејното 60. издание на фестивалот ОХРИДСКО ЛЕТО со претставата ЈОВАНЧЕ И МАРИКА, во Режија на Давор Драгојевиќ. 
Јованче и Марика се најпознатите брат и сестра во литературата за деца. Браќата Грим им подариле “вечен” живот, а многу генерации растеа со оваа прекрасна бајка која ни ја покажува вистинската љубов во семејството, добрината и пожртвуваноста.
Куклената претстава ЈОВАНЧЕ И МАРИКА е наменета за најмладата публика. Во неа играат: Катарина Илиевска Силјановска, Драган Довлев, Ана Левајковиќ Бошков, Марија Ѓорѓијовска и Ангела Димитрова.
Воедно Ве известуваме дека претставата ќе се изведува според сите здравствени протоколи, во координација со организаторите на фестивалот ОХРИДСКО ЛЕТО.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Оркестарот на Филхармонија в четврток со Концертот за хармоника и оркестар „Аконкагва” од Астор Пјацола

Оркестарот на Филхармонија в четврток, во 20 часот ќе одржи концерт на кој ќе биде …