Научници: Ледот на Гренланд се истопи до точка од која нема враќање

Ледена плоча на Гренланд се стопила до точка без враќање и напорите за забавување на глобалното затоплување нема да спречат да се распадне. Ова се обвинувањата во новата студија на истражувачите од државниот универзитет Охајо.
„Ледената плоча сега е во оваа нова динамична состојба, каде дури и да се вратиме во клима слична на онаа што ја имавме пред 20. или 30. години, сигурно ќе има губење на масата“, рекол Јан Ховат, коавтор на студијата и професор. на државниот универзитет во Охајо.
Ледената плоча на Гренланд изгубила повеќе од 280. милијарди тони мраз што се топи во океанот секоја година, што го прави најголемиот единствен придонес во зголемувањето на глобалното ниво на морето“, вели Микаела Кинг, водечки автор на студијата и истражувач на државниот универзитет Охајо.
Губењето мраз во последните години е толку масовно што предизвика мерливи промени во гравитационото поле над Гренланд, вели Кинг.
Топењето на мразот во Гренланд придонесува за пораст на нивото на морето од повеќе од еден милиметар секоја година, а тоа веројатно ќе се влоши. Се предвидува дека нивото на морето ќе се искачи за скоро еден метар (0,91 м) на крајот на векот.
Земјите како Флорида и островските нации особено би можеле да бидат погодени од ова. Само еден метар пораст на нивото на морето може да стави под вода големи области на крајбрежјето. Четириесет проценти од американското население живее во крајбрежните области кои се чувствителни на покачување на нивото на морето.
„Постојат многу места, особено во Флорида, каде само еден метар би покрил многу постојни копнени области“, вели Кинг. „И тоа се влошува кога ќе добиете невреме и урагани и слично, што потоа предизвикуваат дополнителен пораст над поголемата почетна точка“, истакнала таа.
Студијата исто така откри дека ледената плоча се топи во „брзи рафали“, што доведува до ненадеен и непредвидлив пораст на нивото на морето, што го отежнува подготвувањето за последиците.
Студијата користела четири децениски сателитски податоци за мерење на промените на мразот на Гренланд. Авторите откриле дека по 2000. година, ледената плоча се намалила толку брзо што дури и продолжувањето на снежните врнежи нема да ја запре стапката на топење на делови од глечерите кои неодамна биле изложени на потопла океанска вода, дури и ако климатските промени се вратат.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА (викенд) – Нема починати: Регистрирани се 151. нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 …