КОРИСНО – Намирници за подолг живот

Авокадото е многу хранливо и ќе ви помогне да се чувствувате полни заради високите концентрации на маснотии и растителни влакна
Многу студии се спроведени во потрага по одговори на тајната на подолг живот, а нешто што значително помага при продолжување е и правилна и квалитетна исхрана. Откријте која храна може да има позитивен ефект врз вашето здравје, а со тоа и врз вашиот живот.


Авокадо – Иако некои го избегнуваат заради мноштво калории, тоа навистина не е потребно. Авокадото е многу хранливо и ќе ви помогне да се чувствувате полни заради високите концентрации на маснотии и растителни влакна. Можете да го јадете само, но исто така и да го комбинирате со салата.


Јатки – Накусо, јадете ореви и одржувајте го вашиот мозок здрав. Истражувањата покажале дека една порција јатки (особено ореви) на ден игра важна улога во спречувањето на Алцхајмерова болест, зајакнување на меморијата и намалување на депресијата.


Грав – На оваа листа се нашол и гравот, кој е неверојатен протеин од зеленчук. Нема масти или холестерол и е богат со растителни влакна, протеини, железо, магнезиум и калиум. Се горенаведено помагаат во заштитата од дебелина, ракот на дебелото црево, дијабетесот и срцевите заболувања.


Кикирики – Исто како гравот и’ кикириките имаат многу слични хранливи материи. Тие се богат извор на протеини, но и незаситени масти. Исто така, содржат моќни антиоксиданти, кои имаат позитивен ефект врз кардиоваскуларниот систем.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

11 знаци дека мажот се откажува од вашата врска

Тажната вистина е дека дури и ако сте подготвени да поминете низ хаос само за …