КОРИСНО – Благодетите на сокот од зелка

Ако ви прави проблеми за време на варењето, пијте го еден час по оброкот…
Експертите тврдат дека чир на желудникот може да се ублажи со свеж сок од зелка. За да го подготвите овој ефективен сок, исецчкајте 500 гр зелка, а потоа сомелете (изблендирајте), додадете малку сол и оставете да отстои до еден час.
Потоа исцедете ја зелката преку газа и оставете го сокот да отстои во фрижидер. Пијте го сокот помеѓу оброците, и ако ви прави проблеми со варењето, пијте го еден час по оброкот.

Секако, сокот можете да го подготвите и во соковник!


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Здрава и фит жена споделува четири симптоми на рак на тироидната жлезда кои ги игнорирала

На КРИСТИНА Мекнајт, која сега има 35. години, и бил дијагностициран рак на тироидната жлезда …