Со јогурт против депресивно расположение

Добро избалансираниот однос на бактерии во цревата делува позитивно и на менталното здравје, се тврди во најновото истражување. Во врска со тоа главен совет е да се пие повеќе јогурт или други напитоци со пробиотско делување.
Научниците откриле дека Lactobacillus, која е најчеста во пробиотскиот јогурт, помогнува кај депресивното однесување кај глувците. Водачот на студијата, др. Албан Готије, од медицинското училите при универзитетот во Вирџинија, вели дека ова откритие е голема надеж бидејќи повеќе нема да мораме да се заморуваме со комплексните лекови и нуспојави кога можеме да се позанимаваме со микробиомот, односно цревната флора.

За да дојдат до ова сознание научниците прво го анализирале микробиомот на глувците пред и после изложеност на стрес. Со тоа се потврдило дека стресот доведува до губиток на Lactobacillus, што на крај доведува до појава на симптоми слични на депресија. Натамошните истражувања покажале дека нивото на Lactobacillus во цревата влијае на нивото на кинуретинот, метаболити кои претходните студии ги побрзале со развојот на депресијата.
Во оваа студија кога висините на Lactobacillus биле намалени висината на кинуренинот растела, а тоа довело до развој на симптоми слични на депресија. Научниците тогаш на глувците под стрес им ја смениле исхраната и почнале да им даваат храна која ја содржи оваа бактерија.

Говорејќи практично, ова сознание може да помогне и во лекувањето на депресијата кај луѓето. Лицата кои страдаат од мало депресивно расположение би требало само да го променат начинот на исхрана.
До слични сознанија дошле и истражувачите во студијата спроведена во 2014. година. Тие сугерирале дека пробиотиците – кои го зајакнуваат обилието на цревните бактерии ја намалува анксиозноста и стресот кај возрасните лица, додека ниско ниво на Lactobacillus доведувало до депресивни симптоми.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Јатките и семките мора да ги јадеме секој ден: Како да ги користиме а од нив да го „земеме“ она најдоброто!

Сите знаеме дека јаткастите плодови се исклучително здрави, но намерно ги занемаруваме поради калориите. Научете …