(ФОТО) БОРБАТА НЕ ПРЕСТАНУВА: И’ покрај свирепата болест поради која едвај оди, направила потег кој многумина трогнал до солзи!

Селма Блер веќе две години живее со мултиплекс склероза, претрпе голем број на хемотерапија а неодамна не ги чувствува левата нога или колковите. Сепак, таа се осмели да направи нешто што не го направила долго време и со тоа ги воодушевила своите фанови.
Актерката Селма Блер, на која и беше дијагностицирана автоимуна болест на мултиплекс склероза во 2018 година, изминативе две години минува низ пекол. Оттогаш, таа е на интензивна нега, таа претрпе многу лекувања со хемотерапија, ја изгуби косата, доживува силна физичка болка поради која едвај можеше да оди на патерици, но сè уште не се дава.

Си остварила желба
Таа редовно споделува сè со своите следбеници, и добро и лошо, а најновиот пост привлече многумина. Имено, Блер на својот Инстаграм сподели фотографија на која јава коњот, видно трогната.

View this post on Instagram

Getting back on my horse ❤️ It is what I miss the most about my current abilities or disabilities. But today, we managed to get it together to have a few minutes and I could not stop smiling. I can’t feel my left leg, or where my hips are. I break down and freeze when exhausted. We took it slow. I didn’t criticize my equitation too much. I am a mess with MS. I was told I would be jumping in a year when I was first diagnosed. I believed and have had shame I haven’t pulled through for the rest of us. I will always have MS, I now see. Always. But I am going to learn how to use this body, brain and emotions. I am so grateful to have a dear horse and trainer and these gorgeous @celerisuk custom boots. I wish we were showing. One day. Maybe. But I am overjoyed. My trainer @kjrides with @cellardoorequestrian has turned nibbles into a champion babysitter for me. So back in the saddle it is. Keep finding ways to do things. I have hope. Thank you all. Especially Celeris and Cellar Door Farm to keep encouraging me to try again, in style. ❤️

A post shared by Selma Blair (@selmablair) on

„Се вратив на мојот коњ. Тоа ми недостасува најмногу со моите тековни способности или инвалидитет. Но, денес успеавме на неколку минути и не можев да престанам да се смеам“, напиша актерката, која неодамна се пожали дека не ја чувствува левата нога ниту колковите.

“Одевме бавно. Не се критикував премногу. Јас сум во хаос со мултиплекс склерозата. Ми беше кажано дека ќе скокам со коњ една година по првата дијагноза. Верував и се срамав од другите што не успеав. Јас секогаш ќе имам МС, сега гледам. Секогаш. Но, ќе научам како да го користам ова тело, мозок и емоции“, им рече Блер на своите следбеници кои оставија свои зборови за поддршка во коментарите.

Ја изгубила косата
Мултиплекс склероза е воспаление на централниот нервен систем во кој имунолошкиот систем го напаѓа миелинот, бела супстанца која ги обложува нервните влакна и клетките и овозможува пренесување на стимули. За да го „ресетираат“ нејзиниот имунолошки систем и да ги вратат матичните клетки, лекарите и препорачаа на Селма трансплантација на клетки и агресивна доза на хемотерапија која обично се дава на пациенти со карцином, но таа не го сакала тоа решение.

“Веднаш се чувствував олеснето, па ме советуваа да продолжам со тоа, но под голем ризик. Тие ми рекоа полека да започнам да ја планирам мојата смрт. Сето тоа го пренесов на мојот син, кој рече дека сака да бидам кремирана. Добив повеќе хемотерапија од пациентите кои имаат рак, но матичните клетки ми помогнаа да ја преживеам терапијата“, открила таа.

Покрај обожавателите, таа е во голема мерка поддржана и од нејзиниот поранешен сопруг Џејсон Блејк, актуелниот дечко-актер Дејвид Лионс и синот Артур Сент кој ги добила со Блејк.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

СУДОТ ЈА ЦЕНИ ЖЕНСКАТА РАБОТА: Добила 60.000 евр. за 30. години извршување домашни работи

Врховниот суд во Португалија му наредил на мажот да и плати на својата поранешна партнерка …