КОНЕЧНО СЕ ДОГОВОРИЈА: Ибрахимовиќ останува во Милан за плата од шест милиони евра!

Ибрахимовиќ во октомври ќе наполни 39 години, но барем за него годините на теренот не претставуваат проблем да игра на врвно ниво во Италија, па сезонава стана најстариот фудбалер во Калчото кој успеал да даде двоцифрен број на голови во сезона.
Шведската суперѕвезда Златан Ибрахимовиќ, иако пред пензија ќе остане да игра во Милан и во новата сезона, откако се договорил со раководството на „росонерите“ за годишната плата од шест милиони евра, објави угледниот италијански весник „Газета дело Спорт“.
Ибрахимовиќ во октомври ќе наполни 39 години, но барем за него годините на теренот не претставуваат проблем да игра на врвно ниво во Италија, па сезонава стана најстариот фудбалер во Калчото кој успеал да даде двоцифрен број на голови во сезона.
Тој во јануари дојде по вторпат на „Сан Сиро“ откако ја заврши американската авантура во ЛА Галакси, па на 18 меча даде 10 гола и уште еден во два меча во Купот на Италија. Покрај платата од шест милиони евра на Ибрахимовиќ му се загарантирани и бонуси од по пола милион евра за освојување на Лига Европа и пласман во ЛШ, а плус парична награда за број на постигнати голови.
Се очекува наскоро Милан да ја официјализира новата соработка.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Познат спортист на плажа разменувал жешки бакнежи со дечкото

Ѕвездата на НФЛ, спортистот Рајан Расел бил фотографирана со своето момче, танчерот Кори О’Брајан во …