(ВИДЕО+ФОТО) „Поудобно од порано“ – Првиот голем концерт со дистанца

Дали музичките концерти ќе изгледаат вака во иднина, се прашувале многу љубители на музиката кога видоа фотографии и снимки од настапот на Сем Фендер во Њукасл, пред околу 2.500 луѓе во публиката, поделени во помали групи во просторите зад металните огради за да ја почитуваат мерката за физичка дистанца. .
Инди рок музичарот Сем Фендер ја презеде сцената во вторникот на отворената арена во Госфорд Парк во родниот Бирмингем пред околу 2.500 гледачи раздвоени со 500 метални огради, пишуваат британските медиуми. Тоа беше, според организаторите, прва ваква голема свирка не само во Велика Британија, туку и во светот.
Фендер на сцената свирел со поддршка од неговиот придружен бенд, а на фановите на овој звук го претставил својот многу добро примен деби-албум „Hypesonic Missiles“.

Посетителите на концертот носеле маски додека оделе по пијалок, а групи на пријатели, вклучително и цели семејства, седеле зад оградите гледајќи го настапот.


                                                                                         По пиво под маска
Промоторите изјавиле дека, покрај тоа што гледачите биле заштитени од пренесување на коронавирус, секоја од платформите била опремена со посебна маса и – фрижидер.


                                                                                             Дојдоа и цели семејства 
Сем Фендер беше прогласен за откровение во 2018. година на списокот на БиБиСи, заедно со Били Ајлиш, и двете негови свирки во Newукасл, како во вторникот така и минатата ноќ, беа распродадени.

Организаторите на концертот од куќата „Вирџин Мани“ го нарекоа овој простор „арена на заедништво“ и многу се задоволни од тоа како помина концертот, најавувајќи за август и септември вакви претстави на Ван Морисон, The Liberteens i Maximo Park, како и комичарите Џими Кар и Бил Бејли.

„Задоволство ни е што ја играме нашата улога во враќањето на музичките настани во живо кои почнуваат да се случуваат по изолацијата. Ова е единствена можност да славиме музика и сите оние прекрасни чувства кои ги придружуваат настапите во живо пред фановите“, рекла Хелен Пејџ од „Вирџин манија“, а пренесува дејли меил.
Фотографиите и снимките од концертот се раширија на социјалните мрежи, покажувајќи дека организаторите вложиле навистина голем напор во организацијата.

Некои од посетителите изјавија дека е сосема невообичаено да се следат вакви концерти, додека на некои фанови не им пречиле оградите и биле воодушевени од настапот на Фендер.

Имало и такви кои сметале на овој начин е „поудобно од обичните концерти“.

Подготвувајќи се на сличен концерт на истото место, членовите на бендот „Либертиенс“ оценија дека целиот принцип на организирање концерти на овој начин „изгледа бизарен, но покажува како сега стојат работите“.
„Тешко е кога нема човечки контакт, но сакавме да бидеме меѓу првите што ќе најдеме начини да им понудиме на луѓето она што го сакаат на безбеден начин. Овој метод е проклето бизарен, но покажува како работите сега стојат. Фактот дека сме на место каде што луѓето треба да седат во свои ‘меури’ за да гледаат претстава е МОРБИДЕН. Како и сите, на почетокот навистина не разбравме како се функционира, но ако тоа е првото нешто што можеме да го направиме со закон, тогаш, да, сметајте на нас“, изјавил Карл Барат, кој е пред фронтменот, изјави за списанието „Ролингстон“, кој на местото фронтмен на бендот го замени Пит Доерти.
Британскиот кантавтор, Френк Тарнер, неодамна настапил во сала во Лондон, со средна големина, пред една петина помалку помалку луѓе во публиката и сите мерки за заштита на коронавирус, а британската влада застанала зад тоа за да види дали ова е можен „прототип“ на вакви концерти во иднина. Тарнер и публиката биле задоволни, а организаторите изјавиле дека, иако перформансот бил одличен, ваквите свирки финансиски се неодржливи и дека „не може да биде модел за иднината“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Елена Pиcтecка во „Бекстејџ“: „Најважно е дека дете не се прави со било кој!“

Македонската пејачка Елена Ристеска музичка кариера ја стави во втор план, а неодамна почна сопствен …