(ФОТО) МОРБИДЕН ФОРМУЛАР ЗА УС ОПЕН:„АКО УМРАМ ПОТПОЛНО ВЕ ОСЛОБОДУВАМ ОД ОДГОВОРНОСТ“! Американците од сите учесници на УС Опен бараат да го потпишат ОВОЈ ФОРМУЛАР за да играат!

Тениската асоцијација на САД ги презела сите мерки на претпазливост со цел подобро да се заштити и да ја отфрли целата одговорност од себе пред почетокот на УС Опен.
Како генерална проба пред овој Гренд слем, ќе се одржи Мастерот во Синсинати, само една недела порано, и токму тука ќе се примени бизарното правило кое ги остави во стравопочит сите фанови, но и тенисерите.
На социјалните мрежи се појавија документите, што е еден вид согласност, која, наводно, секој учесник на Мастерсот во Синсинати ќе мора да ја потпише доколку сака да учествува на овој турнир.

-Јас сум целосно свесен за ризикот од влегувањето во Национален центар за тренинг и комплексот „Били Џин Кинг Национален центар“ (итн.) За време на пандемијата „Ковид-19“. Јас разбирам дека постои ризик да влезат во комплексот и да бидат опкружени со други луѓе за време на пандемијата „ковид-19“. Ризикот вклучува, но не е ограничен само на тоа, добивање ковид-19, респираторни проблеми, смрт, ширење на ковид-19 на членовите на семејството или членовите на семејството, како и секој друг кој може да се соочи со овие проблеми. Исто така разбирам дека придржувањето кон протоколот Ковид-19 нема да го отстрани овој ризик, дури и со социјално дистанцирање и други безбедносни мерки во комплексот. Со ова сознание, прифаќам да влезам во комплексот, избирајќи да го сторам тоа и покрај фактот дека може да биде опасно за моето здравје и здравјето на луѓето со кои ќе бидам контакт. Јас прифаќам одговорност за каков било ризик што вклучува повреда, сериозна болест и смрт што може да ми се случи на мене или на другите што доаѓаат во контакт со мене, и се резултат на мојот престој во комплексот и беа предизвикани од небрежност на Националниот центар за обука или која било друга причина. Јас целосно разбирам дека ова е одрекување од одговорност и се согласувам дека важи засекогаш. Оваа форма на одрекување е обврзувачка за мене: мене, членовите на моето семејство и сопружникот ако сум жив, односно моите наследници и личните претставници ако сум мртва, се наведува, меѓу другото, во „протечената“ форма.
Кога оваа форма се појави во јавноста, се појавија разни коментари, за, но и против ова бизарно правило.


Некои изјавија дека ова не е ништо ново и дека тоа е формулат кој отсекогаш постоел, но досега тоа била само формалност, додека оваа ситуација со короната довела до сè детално да испитува и проучува.
Овој формулат сигурно нема да го потпишат Рафаел Надал, Роџер Федерер, Стен Вавринка и многу други кои дури нема ниту да настапат на УС Опен, а одлуката на Новак Ѓоковиќ се уште се чека.

FOTO: EPA/NIC BOTHMA
Џоана Конте, која ќе игра во Соединетите држави, исто така го објавила својот став за потпишување на согласноста.

„Мислам дека со вакви формулари, работите секогаш стануваа прилично темни и многу мрачни. Едноставно, таков е формуларот. Што се однесува до праксата, каде и да одиме на турнир, дури и пред оваа ситуација (пандемија на коронавирус), ние управуваме со нашето тело. Секоја одлука што ја донесуваме кога играме и колку играме ќе влијае на нашето тело. Значи, што се однесува до овој вирус и одлуката што ќе ја донесат играчите, мислам дека сето тоа потпаѓа под истиот“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Познат спортист на плажа разменувал жешки бакнежи со дечкото

Ѕвездата на НФЛ, спортистот Рајан Расел бил фотографирана со своето момче, танчерот Кори О’Брајан во …