(ФОТО) Тука никој не вози по дожд: Дали е ова улицата со најмногу свиоци на светот?

Улицата Ломбард е огромна туристичка атракција која ја посетуваат околу 2. милиони луѓе секоја година, а во летните месеци и за време на викендите, до 17.000 луѓе доаѓаат да се фотографираат.


                                                        Познатата улица Ломбард во Сан Франциско
Улицата Ломбард е највисоката улица во Сан Франциско, а некои тврдат и во целиот свет. Сместена е во богатата населба „Расион Хил“ во тој град на Калифорнија, а на потег од 180 метри има дури осум остри свиоци.


И, тоа било направено со причина уште во 1922. година, по предлог на сопственикот Карл Хенри. Свиоците требало да го намалат природниот наклон на улицата за 27. проценти, односно да дозволат возилата да се спуштаат на неа. Покрај тоа, свиоците се направени за да се заштитат случајните минувачи.


Осум свиоци на дел од улицата долга само 180 метри

Тоа е еднонасочна улица која секој час ја минуваат 250. возила, а на сите возачи им се препорачува да возат 8. километри на час. За време на сообраќајниот метеж, потребни се дваесет минути за да металниот миленик се спушти по неа.

 

Можете ли да замислите како е тоа да возите по неа кога врне дожд?
Улицата Ломбард е огромна туристичка атракција која ја посетуваат околу 2. милиони луѓе секоја година, а во летните месеци и за време на викендот, до 17. 000 луѓе доаѓаат да се фотографираат.

Да не спомнуваме дека на неа се сместени и некои од најскапите станови во Сан Франциско.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сексуалниот живот се подобрува во текот на есента, причината е повеќе од интересна!

За да откриеме како сезоните влијаат на нашето либидо, истражувачки тим од Универзитетот „Ludwig Maximilians“ …