(ФОТО) Лекува и со неверојатна брзина топи килограми: Листовите од ова овошје се волшебни!

Помагаат во спречувањето и смирувањето на бројни здравствени проблеми.
Вишната спаѓа во категоријата на супер-храна, богата со витамини А, Ц, Е и фолна киселина, но исто така и магнезиум, железо и влакна.
Вишната е овошје кое е познато од раната историја, и таа била користена од Персијци, Грци и Римјани.
Помага во спречувањето и смирувањето на бројни здравствени проблеми.

Главниот пигмент е црвен антоцијанин кој содржи повеќе и од капини, рибизли и јагода, извор е на бета каротен,го содржи 19 пати повеќе од боровинки и јагода, содржи мелатолин – супстанца која делува антиоксидативно и е еден од важните регулатори на срцевиот ритам и процесот на стареење.
Вишните се препорачуваат за забрзано опоравување по операција,при намалување на воспаление, заштита на нервниот систем, особено во спречувањето на ракот на дебелото црево, кај несоница и во третманот на проблеми со менопаузата.

1. Подобар сон
Никако не можете да спиете ноќе? Испијте сок од вишни 30. минути по будење и најмалку 30. минути пред спиење. Вишните се добар извор на мелатонин, хормон кој го регулира спиењето. Колку вишните се покисели тие имаат повеќе од овој хормон.

2. Превенција на деменција
Светската организација за Алзхајмеровата болест препорачува вишни како една од оригиналните храни која помага да се спречи развојот на болеста току поради високо ниво на антиоксиданти.

3. Намалува ризик од мозочен удар
Студиите направени на Универзитетот во Мичиген покажуваат дека вишните содржат антоцијани, односно пигменти кои на вишните има даваат црвена боја, а можат да го активираат и ППAР кој го регулира метаболизмот на генот на мастите и гликозата. Тоа е тоа што го намалува ризикот од висок холестерол, зголемен крвен притисок и дијабетес.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Зошто луѓето ги оставаат партнерите кои ги сакаат?

Најтежок дел од секој љубовен однос е раскинувањето, дури ако и сами сте го иницирале …