(ВИДЕО+ФОТО) Ферстапен „го скрши“ Мерцедес на Силверстон!

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен триумфираше на Големата награда на 70-годишнината од Формула 1, петта трка од годинашниот шампионат.
Младиот Холанѓанец ја прекина серијата од четири победи на возачите на Мерцедес на „Силверстон“ од почетокот на сезоната, а во исто време стигна до деветтиот триумф во кариерата.
Второто место му припадна на Луис Хамилтон во Мерцедес, пред неговиот тимски колега Валтери Ботас. Благодарение на таа поставеност, Британецот го изедначи рекордот на Михаел Шумахер по бројот на подиуми, бидејќи сега двајцата имаат по 155.
Ред Бул на легендарната патека, која била домаќин на првата трка во историјата пред 70 години, целосно

Ботас беше тој што го презеде водството уште од самиот почеток, пред Хамилтон и Ферстапен, но тој исто така мораше да биде првиот што ќе оди во боксот, а го следеше и Хамилтон. Возачот на Ред Бул остана на патеката десетина круга подолго и се врати зад Финецот, но го престигна по само неколку кривини и оттогаш не погледна назад.
Двајцата практично заедно отидоа по нови гуми по втор пат, додека сегашниот шампион остана подолго на патеката, и се покажа дека тоа беше клучно во неговата борба со тимскиот колега. На новите гуми, Хамилтон го престигна Ботас во повеќе од една секунда во самиот финиш, и го престигна три круга пред крајот и на патот го освои најбрзиот круг на трката.

Најдобар меѓу другите беше Чарлс Леклер во Ферари, пред вториот возач на Ред Бул, Александар Албон и дуото на Рејсинг Поинт, Ленс Строл и Нико Хулкенберг, кој го заменува Серхио Перез во тимот сè додека не се опорави од коронавирусот. Осми беше возачот на Рено, Естебан Окон, а првите десет ги комплетираше Ландо Норис во Мекларен и возачот на Алфа Таури, Данил Квјат.
Овогодинешниот шампион во Формула 1 продолжува со Шпанското Гран При на патеката „Каталуња“ следниот викенд.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ДОНАЦИЈА ОД СРЦЕ – MOZZART обезбеди ЕКГ апарати за болницата во Битола

Според директорката на битолската клиничка болница, д-р Билјана Гагачовска, Mozzart е пример за општествено одговорна …