(ФОТО) Осум продукти кои можат да траат со години

Овие продукти имаат можност за поголема долготрајност. Тие се лесно достапни за сите и постојат во секоја кујна.
Веста дека после 106 години овошјето на Капетан Скот кое било откриено од Фондот за наследство на Антарктикот и сеуште “мирисаше вкусно”, го поставува прашањето: дали постојат продукти кои можат да издржт подолг период? Одговорот е да, и тоа неколку.
1.Мед
Во 2015. година, археолозите објавиле дека пронашле мед од 3.000 година додека ги копале гробовите во Египет и бил совршен. Оваа издржливост е благодарение на уникатните состојки на медот: има ниско ниво на вода и високо ниво на шеќер, така што бактериите не можат да престојуават. Исто така содржи мали количества на водород пероксид, кој го инхибира растот на микробите. Ова е причината зошто пчелите го произведуваат медот во младоста на нивните коприви – тоа е храна и заштита.

2.Сушени мешунки
Клучот за долг рок на траење е обработка и складирање, леќата и другите мешунки ја зголемуваат концентрацијата на шеќер и ја намалуваат нивната содржина на вода, со што им се отежнува на бактериите да растат на нив. Ако контејнерот е херметички, тие ќе бидат одличен извор на протеини. Меѓутоа, ако дозволите да пробие вода, тие ќе траат само неколку месеци.

3.Соја сос
Соја сосот има потенцијал да трае најмалку три години. Комбинацијата на сол и ферментација, ако не е отворен, треба да има многу долг рок на траење. Колку долго ќе трае зависи од типот на сосот и температурата на која ќе се чува.

4.Оцет


Неговата кисела природа е традиционално постигната со користење на Acetobacter бактеријата за да ја ферментира, а тоа значи дека другите бактерии се борат да растат во неа. Белиот оцет ќе остане речиси непроменет на неодредено време, а друг може да ја смени бојата или да создаде талог. Ова може да влијае само на изгледот и вкусот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ВО БОЛНИЦА ДОШОЛ ПОРАДИ СКРШЕНА РАКА! Му рекле дека му останале уште само 24 ЧАСА ЖИВОТ – Почната БОРБАТА за живот!

Младиот менаџер Џејмс Мекгил имал успешна кариера како еден од сениорите во Гугл кога ја …