ТАБЕЛА НА КИЛОГРАМИ И КОЛКУ ВОДА ТРЕБА ДА ПИЕТЕ ВО ТЕКОТ НА ДЕНОТ: Со овие важни правила за секоја диета бргу ќе се ослободите од ВИШОКОТ!

Секоја диета и губење на тежината вклучува пиење доволно количество вода, а според општата пресметка, препорачаната дневна доза на вода е два литри, или осум чаши вода.
Но, ако сакате значително да ги зголемите вашите шанси за губење на тежината и успехот на вашата диета и да извлечете максимум од вода, мора да ја земете предвид телесната тежина или килограмите и да одредите точно колку вода треба да пиете.
Успехот во диетата се зголемува со внес на доволна количина вода, а точно колку вода мора да пиете се определува според вашата тежина.


Еве колку вода треба на вашето тело дневно за да ослабнете, во однос на телесната тежина:
60 килограми – 2 литри вода (5-6 чаши вода од 3,5 децилитри)
65 килограми – 2,1 литри вода (околу 6 чаши вода од 3,5 децилитри)
70 килограми – 2,3 литри вода (околу 6 чаши вода од 3,5 децилитри)
75 килограми – 2,5 литри вода (околу 7 чаши вода од 3,5 децилитри)
80 килограми – 2,6 литри вода (околу 7 чаши вода од 3,5 децилитри)
85 килограми – 2,8 литри вода (околу 8 чаши вода од 3,5 децилитри)
90 килограми – 3 литри вода (околу 8 чаши вода од 3,5 децилитри)
95 килограми – 3,2 литри вода (околу 9 чаши вода од 3,5 децилитри
100 килограми – 3,3 литри вода (околу 9 чаши вода од 3,5 децилитри)
105 килограми – 3,4 литри вода (околу 9 чаши вода од 3,5 децилитри)
110 килограми – 3,6 литри вода (околу 9 чаши вода од 3,5 децилитар)
115 и повеќе килограми – 3,7 литри вода (10-11 чаши вода од 3,5 децилитри)
Совети за тоа како во текот на денот да внесете доволно количество вода и така го задоволите важното правило на секоја диета:1. Пијте две чаши од по 2,5 децилитри вода пред секој оброк. Ако јадете три пати на ден, на тој начин ќе внесувате 1,5 литри вода.
2. Наутро, веднаш штом ќе се разбудите и навечер пред спиење, пијте две големи чаши вода и на тој начин ќе испиете до 1 литар вода.
Совет: Ако се разбудите ноќе поради водата што ја пиете пред спиење затоа што мора да одите во тоалетот, пијте ја и таа чаша вода наутро. За уште подобар ефект, можете да додадете лимон или други додатоци (како кришки краставица, ѓумбир…) во водата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Почина новинарот Тодор Пендаров – Беше жива енциклопедија

Новинарот и аналитичар Тодор Пендаров вчера по долго боледување почина во Скопје. Причината е Ковид …