КОРИСНО – Бадемовото масло има чудесни моќи

Богато е со растителни протеини, витамини А, Б1, Б2 и Б6 и Е, есенцијални минерали како што се магнезиум, бакар, манган, калциум, калиум, а исто така содржи и омега-3, 6 и 9 масни киселини.
Маслото има корисен ефект врз кожата, косата и ноктите.
Лековитите својства на бадемовото масло се познати уште од античко време, а се користело и како додаток во исхраната. Благ е и не предизвикува алергии, па затоа е одличен избор за нега на кожата на децата.

Посебно место
Маслото има корисен ефект врз кожата, косата и ноктите, поради неговата висока содржина на витамини и минерали. Најмногу се препорачува за нега на чувствителна и проблематична кожа. Богато е со растителни протеини, витамини А, Б1, Б2 и Б6 и Е, есенцијални минерали како што се магнезиум, бакар, манган, калциум, калиум, а исто така содржи и омега-3, 6 и 9 масни киселини.
Одличен е за здравјето на срцето и здравјето на кожата. Го подобрува и го забрзува варењето и метаболизмот, го намалува холестеролот, ги релаксира мускулите, го зајакнува имунитетот. Поради природното богатство што го содржи само во една лажичка, маслото од бадем е вистински подарок на природата, зазема посебно место во козметичката индустрија и е главна состојка во третманот и грижата за организмот.
Се препорачува да се купува и да се консумира нерафинирано, т.е. ладно цедено масло од бадеми, затоа што во таква постапка за обработка не ги губи своите лековити својства.

Не ги затвора порите
Употребата на бадемово масло во козметиката е разновидна. Се користи за нега на сува и чувствителна кожа, за нега на коса и нокти, за масажа, а се користи и во ароматерапија. Не ги затвора порите, па затоа е погоден за секојдневна нега на лицето.
Содржи состојки неопходни за здрава и негувана кожа. Погоден е за нега на сите типови кожа, смирува воспаленија, дерматитис, изгореници, егзема и псоријаза, а најмногу се препорачува за нега на сува и чувствителна кожа.

Стрии и целулит
Ретко предизвикува алергии, па затоа може да се користи и за грижа за детска кожа.
Маслото од бадем и дава на кожата еластичност и често се користи во бременоста за да се спречи формирање на стрии и целулит, како и брчки. Покрај навлажнувачката, негување и заштита на кожата, тоа исто така ја прави мека и свиленкаста и го забавува стареењето и го подобрува тенот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) 2. РЕЦЕПТИ ЗА ВИКЕНД КОЛАЧИ: Минимално време во кујната за максимално уживање!

Пред нас е викенд и можноста за подготвување колачи. Ако сакате помалку да бидете во …