Руските научници ОТКРИВААТ: Овој ПЛЕВЕЛ помага во лекувањето на КОРОНА!

Виролозите од Томск се подготвени да произведат големи количини силина (Isatis tinctoria), затоа што им помага на луѓето кои страдаат од корона, птичји грип и сипаници.
До сега, силината се користела во Русија исклучиво како растение за мед и добиточна храна. Но, се испоставило дека обичниот плевел може да спаси многу животи.
Научниците од Томск препорачуваат на растението Isatis tinctoria (што во нашиот регион се нарекува ссилина) за превенција и третман на КОВИД. Студиите потврдиле дека лекот од оваа билка е ефикасен против вирусот.

Силината исто така помага во лекувањето не само на корона, туку и птичји грип и сипаници.
До сега, силината се користела во Русија исклучиво како растение за мед и добиточна храна. Но, се испоставило дека обичниот плевел може да спаси многу животи.


Екстрактот од корен е лековит
За време на експериментите, виролозите од Томск ја потврдија високата биолошка активност на екстрактот од корените и лисјата на силината. Според експертите, ова растение помага во лекувањето на вирусот на птичји грип и сипаници. Научниците се убедени дека силината ќе биде од голема корист во борбата против КОВИД.


Не е токсичен и нема контраиндикации.
„Имајќи предвид дека во оваа ситуација е неопходно да се заштити популацијата во Русија од вирусот корона, ние сме подготвени да започнеме со одгледување на силина во големи количини за потребите на фармакологијата“, објавила прес-службата на Универзитетот Томск.
Експертите потенцираат дека ова растение не е токсично и има неколку контраиндикации, што е многу важно за пациенти со хронични заболувања и слаб имунитет.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. зборови кои ќе го променат текот на вашата врска: Обидете се да го кажувате ова почесто и вашата врска ќе цвета

Три збора што треба да ги кажувате во врската… Еден љубезен збор отвора и железна …