(ВИДЕО) ГИ ПОЧИТУВАЛА СИТЕ МЕРКИ И ДОБИЛА КОРОНА: Оваа девојка имала трансплантација на белите дробови – Без тоа вирусот би ја убил!

МАЈРА Рамирез вели дека внимателно ги следела сите мерки на претпазливост, а потоа била примена во болница во Чикаго со симптоми на вирусот корона.
28-годишната девојка пристигнала во брзата помош на 26. април и за само неколку минути – давајќи и одвај доволно време да го повика семејството – започнало нејзиното вознемирувачко искуство.
„Сè на што се сеќавам беше дека ме успаа пред интубација, а потоа дојдоа шест недели исклучиви ноќни кошмари“, изјавила таа за Си-Ен-Ен.
„Честопати сонував дека се давам, веројатно затоа што не можев да дишам“.
Вирусот корона сериозно го уништило нејзиното тело: нејзините бели дробови биле неповратно оштетени, а и другите органи почнале да се влошуваат, рекла таа. Откако поминала повеќе од еден месец на респиратор, нејзиното семејство пристигнало од Северна Каролина за да се збогуваат бидејќи, како што вели, лекарите објавиле дека не се сигурни дали таа ќе преживее.
Сепак, имало една опција да и го спасат животот: двојна трансплантација на белите дробови.
„Таа немаше да преживее без трансплантација“, рекол д-р Анкит Барат, службеник за торакална хирургија во Чикаго, додавајќи дека Рамирез имала повеќе компликации поврзани со вирусот.

Фактот дека таа била млада и здрава, вели таа, ја направило добра кандидатка за ретката постапка.
„Се гледав себеси и не можев да го препознаам моето тело“, рекла Рамирез, откако се разбудила во болницата.
„Не можев да зборувам, едвај го кренав прстот, не можев да се поместам. Многу ме болеше, бев ужасно збунета“.

Рамирез сега е Американка што се подложила на оваа постапка по борбата против вирусот корона, се наведува во објавата на Nortvestern Medicine. Поминаа скоро два месеци од операцијата и таа се опоравува дома. Таа вели дека сè уште е слаба и тешко дише.

Таа е една од повеќе од 4,6 милиони Американци заразени со вирусот на корона. Починале најмалку 154.860 луѓе.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ТОЈ ЛУД СВЕТ- ШВАЛЕР ПО ГАЌИ БЕГАЛ ПРЕКУ ТЕРАСАТА! Лутиот маж прво се пресметал со сопругата а потоа сите ги оставил во ШОК!

По интернет кружи урнебесна снимка…Имено, уплашен љубовник бега преку терасата додека „зад петиците“ му е …