СЕ ЗГОЛЕМУВА БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНА ВО ЕВРОПА: Луѓето почнале да се опуштаат, вирусот и понатаму дивее, а можни се и нови поделби!

Без разлика дали станува збор за втор бран, продолжување на првиот или појава на епидемија на локално ниво, во изминатата недела, бројот на заразени со вирусот корона се искачи на највисоко ниво за повеќе месеци.
Бројот на заразени порасна во Шпанија, Белгија, Германија, Франција, Луксембург и на други места, што ги подели политичарите попрашањето на мерки, во време кога нивните гласачи копнеат за одмори а економиите се очајни да привлечат туристи, пишува „Гардијан“.
Минатата недела, заменик-директорот на Шпанскиот центар за итни здравствени ситуации истакна дека бројот на случаи на инфекција со корона инфекција со вирусот се зголемил за трипати за нешто повеќе од две недели и дека тоа може да биде „втор бран“. Министерот за здравство Салвадор Ила призна дека ситуацијата во северо-источните региони на Каталонија и Арагон е загрижувачка, но истакна дека новите инфекции биле откриени рано, наведувајќи дека 70% од нив вклучуваат помалку од 10. случаи.


„Затоа, според мое мислење, не можеме да зборуваме за вториот бран на случаи“, рекол тој оваа недела.
Сепак, тоа не било доволно за Велика Британија, која во саботата забранила патување во Шпанија, а се проширило и на Канарските и Балеарските острови во понеделникот, што значително ќе го оштети шпанскиот туристички сектор, каде што Британците сочинуваат една петтина од сите посетители.
Британската влада издаде слични предупредувања за Луксембург, поради што патниците ќе треба да одат во карантин 14 дена.
Германските власти ја ставија Каталонија и два други северни региони на Шпанија во петокот на долг список на ризични области. Белгија се најде на списокот на несигурни земји во Естонија, Литванија, Норвешка и Латвија.

Холандија ги предупредила своите граѓани да го избегнуваат фламанскиот град Антверпен.

„Не застанувајте да се одморате или да наполите гориво“, предупредила владата.
Ова веројатно ќе биде почеток на понатамошна поделба на Европа помеѓу оние кои се сметаат за релативно безбедни или не, посочува Гардијан. Но, овој пат, работите може да бидат различни, веруваат виролозите и политичарите. Кога во март беше воведен карантин низ цела Европа, не се знаеше доволно за вирусот и начините за негово ширење, но сега владите и научниците се поквалификувани.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска е спомен на Светата маченичка Харитина: Христијанка која заблудените ги водеше кон саканиот Христос!

Според вечниот православен календарот на МПЦ денеска е Светата маченичка Харитина Во детството како сираче …