(ФОТО) ЃОКОВИЌ ВО ЦЕНТАРОТ НА ВНИМАНИЕТО:Тој е единствен од топ тенисерите кој донираше за Ковид-19 во три различни земји! Каде се Федерер и Рафа?

Новак Ѓоковиќ е феномен на но и надвор од теренот, што го докажува повеќе од една деценија. Најдобриот тенисер на планетата е единствениот играч кој помогна во три различни земји за време на пандемијата на коронавирус.
Српскиот тенисер е единствениот човек од светот на спортот кој во овие тестирани времиња придонесуваше за средства во Србија, Италија и Шпанија, објави порталот sportskeeda.com.


Роџер Федерер и Рафел Надал собраа повеќе од три милиони долари играјќи натпревар во Јужна Африка претходно оваа година. Тие, исто така, донираа значителни суми на оние кои се погодени од пандемијата „Ковид-19“ во нивните земји. Но, не подалеку од тоа.
За хуманоста на Ѓоковиќ и донацијата во Шпанија на Твитер признание му оддаде и Рафаел Надал.

Ѓоковиќ, водачот на Советот на играчи на АТП, презеде иницијатива да формира фонд за помош за пониско рангирани играчи на кои ќе им помогнат финансиски за време на пандемијата. Покрај тоа, Фондацијата Новак Ѓоковиќ постојано донираше респиратори и целата неопходна опрема во болниците.

Она што особено го привлече вниманието на светските медиуми беше донацијата на неоткриена сума на болниците во Бергамо, Италија, во раните фази на пандемијата. Пред тоа, Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена собраа еден милион евра во својата татковина за набавка на респиратори и друга неопходна медицинска опрема.

Неодамна, 5.000.000 динари беа донирани на Нови Пазар во време кога беше драматично на југот на Србија.
„Иако Новак Ѓоковиќ предизвика многу критики за организирање на „Адрија турнејата“ во Белград и Задар, никој не може да негира дека тој е човек со големо срце кој заслужува почит за неговите добротворни активности – заклучува страницата sportskeeda.com.

Извор: sportskeeda.com

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Новак Ѓоковиќ е во карантин во Аделаида: Погледнете каде ќе мора да престојува 19. часа дневно!

Најдобрите тенисери кои ќе учествуваат на Австралија Опен веќе пристигнаа во земјата, но најдобрите (Ѓоковиќ, …